Recenzia: Anjel skazy triafa do živého

Mohla to byť len bezuzdná oslava. Večierok usporiadaný grófkou Margit von Bathyány na zámku Rechnitz však od alkoholu a sexuálnej uvoľnenosti vyústil k spontánnej poľovačke. Hostia, medzi ktorými nechýbali príslušníci SS a gestapa, si rozdali zbrane a išli si zastrieľať na živé terče. V noci z 24. na 25. marca 1945 bolo neveľkou skupinkou hostí zastrelených a dobitých takmer 200 židov. Vinníci ušli pred blížiacou sa Červenou armádou a zločin zostal len kvapkou v mori hrôz holokaustu.

12.06.2013 12:00
jelinek anjel skazy Foto:
Emília Vášáryová, Szidi Tobias a Richard Stanke v inscenácii Elfriede Jelinek Rechnitz - Anjel skazy.
debata (1)

Rechnitzský masaker však nezostal zabudnutý a opakovane ožíva ako zlé svedomie Rakúska. Najmä po tom, čo sa v roku 2008 stal námetom hry Rechnitz – Anjel skazy dramatičky a spisovateľky Elfriede Jelinek. Hra v Rakúsku zatracovanej držiteľky Nobelovej ceny sa prostredníctvom českého režiséra Davida Jařaba dostáva aj na javisko Slovenského národného divadla.

Kolektívna nevina je zbabelosť

Elfriede Jelinek nie je typom priateľskej dramatičky, ktorá ponúka „well-made play“ a príjemný zážitok. Pre divákov aj tvorcov ide o výzvu vyžadujúcu si výrazný osobný vklad. Autorka nepoužíva členenie postáv, výstupov a dejstiev. Text je jednoliatym prúdom, a tak musia tvorcovia podobu príbehu budovať.

V prípade inscenácie sa režisér David Jařab a dramaturg Martin Kubran rozhodli pre tlmočenie príbehu trojgeneračnou rodinou súčasných Európanov, ktorých v inscenácii zastupujú Emília Vášáryová, František Kovár, Richard Stanke, Szidi Tobias a Zuzana Porubjaková. Sú to moderní ľudia, ktorí zločin nespáchali. Ako-tak rozumejú umeniu, večer popíjajú červené víno, radi nosia tepláky a na to, čo je súčasťou ich histórie, majú občas zdravý, občas však nebezpečne alibistický názor. Môžu oni za to, čo sa udialo pred šesťdesiatimi rokmi na akomsi zvrhlom večierku pre gestapákov?

Pozor, je to zlomyseľná pasca. Iste, súdne mysliaci divák vie, že kolektívna vina naprieč generáciami je manipulácia. Vie však aj to, že kolektívna nevina je zbabelosť. Ako sa v tom vyznať? Ako zabudnúť na nahé obete, ktoré ako výkričník sedeli nielen v nacistickom salóne, ale aj v kožených kreslách našich domácností? Možno sa aj vy po odchode z divadla budete cítiť bezradne. Áno, Elfiede Jelinek to opäť dokázala!

Znepokojivý zážitok

Treba však uznať, že tvorcovia jej výrazne pomohli. Verše aj banálne reči, dva hracie priestory oddelené sklenenou zvukotesnou stenou, sláčikové kvarteto, kohézne herecké výkony hovoriacich aj nemých postáv, krásne kostýmy a kde-tu náznak humoru. Ťažko uveriť, že nad touto divadelnou estetikou rozťahuje krídla anjel skazy, ktorý bude divákov prenasledovať ešte dlho po predstavení.

Inscenácia Rechnitz – Anjel skazy patrí k tomu najzaujímavejšiemu a zároveň najkomplikova­nejšiemu, čo aktuálny repertoár SND ponúka. Na divákov čaká znepokojivý zážitok, ktorý otvorí mnohé otázky a neponúkne žiadnu radu, odpoveď ani ospravedlnenie. Tie sa však neušli ani obetiam rechnitzského masakru.

Hodnotenie Pravdy: 4 hviezdičky z 5

Elfriede Jelinek: Rechnitz – Anjel skazy / preklad: Peter Lomnický / réžia a scéna: David Jařab / dramaturgia: Martin Kubran / kostýmy: Sylva Zimulová Hanáková / hudba: Petr Haas / účinkujú: Emília Vášáryová, Szidi Tobias, Zuzana Porubjaková., Richard Stanke, František Kovár, Ivana Kuxová, Alexandra Palatínusová, Gabriel Tóth, Peter Brajerčík a ďalší / premiéra: 8. a 9. júna v SND

1 debata chyba