Rodina a kolegovia sa rozlúčili s Jozefom Adamovičom

V historickej budove opery Slovenského národného divadla v Bratislave sa v piatok 9. augusta konala posledná rozlúčka s hercom a pedagógom Jozefom Adamovičom, ktorý skonal 2. augusta vo veku 74 rokov.

09.08.2013 13:29
SR Adamovič posledná rozlúčka BAX Foto: ,
Kolegovia a verejnosť sa s Jozefom Adamovičom rozlúčili v historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.
debata

Manžela herečky Božidary Turzonovovej, ktorý zomrel pravdepodobne na zlyhanie srdca, pochovali krátko po rozlúčke na Martinskom cintoríne. Na poslednej rozlúčke sa okrem rodinných príslušníkov zúčastnili aj viacerí Adamovičovi hereckí kolegovia ako napríklad Juraj Slezáček, Dušan Jamrich, Kamila Magálová, Diana Mórová, František Kovár, Emil Horváth alebo Táňa Pauhofová. Jeden z jeho žiakov Igor Timko na rozlúčke zaspieval, pričom neskôr bol medzi tými, ktorí vynášali rakvu. Na samotnom pohrebe sa potom zúčastnili iba členovia rodiny, obrad trval približne 45 minút a viedol ho kňaz.

Rodák z Trnavy Jozef Adamovič vyštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave, ktorú ukončil v roku 1960. Následne sa stal členom činohry Slovenského národného divadla, v ktorom pôsobil až do roku 1991. Ukázal sa v množstve divadelných hier, ako napríklad Cid, Sen noci svätojánskej, Richard II., Kráľ Lear alebo Cyrano z Bergeracu. Študoval tiež na divadelnej škole GITIS v Moskve a na filmovej škole Goskino.

Účinkoval vo vyše sto filmoch, televíznych inscenáciách i seriáloch. Zahral si v snímkach ako Valčík pre milión (1960) Ikarie XB 1 (1963), Vrah zo záhrobia (1966), Majster kat (1966), Hry lásky šálivé (1971), Šepkajúci fantóm (1975), Temné slunce (1980), Na skle maľované (1980), Noční jazdci (1981), Šípová Ruženka (1990) či Vták Ohnivák (1997) alebo v seriáli Pod povrchom (2012) a stvárnil titulnú postavu v koprodukčnom slovensko-maďarskom seriáli Vivat Beňovský! (1975).

Adamovič, ktorý vlani dostal dlaždicu na Filmovom chodníku slávy, pôsobil aj ako divadelný režisér a učiteľ. S Božidarou Turzonovovou mal dve dcéry. Herca v minulosti okrem srdca trápila aj rakovina, nad ktorou však podľa jeho slov zvíťazil tvrdou hladovkou.

debata chyba
Viac na túto tému: #pohreb #úmrtie #Jozef Adamovič