Rodina a kolegovia sa rozlúčili s Jozefom Adamovičom

09.08.2013 13:29
SR Adamovič posledná rozlúčka BAX
Kolegovia a verejnosť sa s Jozefom Adamovičom rozlúčili v historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Autor: ,

V historickej budove opery Slovenského národného divadla v Bratislave sa v piatok 9. augusta konala posledná rozlúčka s hercom a pedagógom Jozefom Adamovičom, ktorý skonal 2. augusta vo veku 74 rokov.

Manžela herečky Božidary Turzonovovej, ktorý zomrel pravdepodobne na zlyhanie srdca, pochovali krátko po rozlúčke na Martinskom cintoríne. Na poslednej rozlúčke sa okrem rodinných príslušníkov zúčastnili aj viacerí Adamovičovi hereckí kolegovia ako napríklad Juraj Slezáček, Dušan Jamrich, Kamila Magálová, Diana Mórová, František Kovár, Emil Horváth alebo Táňa Pauhofová. Jeden z jeho žiakov Igor Timko na rozlúčke zaspieval, pričom neskôr bol medzi tými, ktorí vynášali rakvu. Na samotnom pohrebe sa potom zúčastnili iba členovia rodiny, obrad trval približne 45 minút a viedol ho kňaz.

Rodák z Trnavy Jozef Adamovič vyštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave, ktorú ukončil v roku 1960. Následne sa stal členom činohry Slovenského národného divadla, v ktorom pôsobil až do roku 1991. Ukázal sa v množstve divadelných hier, ako napríklad Cid, Sen noci svätojánskej, Richard II., Kráľ Lear alebo Cyrano z Bergeracu. Študoval tiež na divadelnej škole GITIS v Moskve a na filmovej škole Goskino.

Účinkoval vo vyše sto filmoch, televíznych inscenáciách i seriáloch. Zahral si v snímkach ako Valčík pre milión (1960) Ikarie XB 1 (1963), Vrah zo záhrobia (1966), Majster kat (1966), Hry lásky šálivé (1971), Šepkajúci fantóm (1975), Temné slunce (1980), Na skle maľované (1980), Noční jazdci (1981), Šípová Ruženka (1990) či Vták Ohnivák (1997) alebo v seriáli Pod povrchom (2012) a stvárnil titulnú postavu v koprodukčnom slovensko-maďarskom seriáli Vivat Beňovský! (1975).

Adamovič, ktorý vlani dostal dlaždicu na Filmovom chodníku slávy, pôsobil aj ako divadelný režisér a učiteľ. S Božidarou Turzonovovou mal dve dcéry. Herca v minulosti okrem srdca trápila aj rakovina, nad ktorou však podľa jeho slov zvíťazil tvrdou hladovkou.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pohreb #úmrtie #Jozef Adamovič
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku