Smiech si možno naplánovať

Korene stand-up comedy podľa všetkého siahajú do 18. storočia - a jej rodiskom je krajina s pomerne konzervatívnou povesťou Veľká Británia. Obyvatelia Britských ostrovov však zrejme nie sú žiadni suchári a radi sa raz za čas dobre zasmejú. Keď sa im to nedarilo počas bežného života, chodili si nedostatok smiechu vynahrádzať na predstavenia zabávačov. Tí išli s kožou na trh - veď postaviť sa pred neznámych ľudí a začať len tak vtipkovať, to si vyžaduje poriadnu dávku odvahy a sebavedomia. Výsledkom ich snaženia vždy mohli byť salvy smiechu, ale aj trápne ticho či v horšom prípade piskot alebo ohryzok z jablka do hlavy. Stand-up comedy zaznamenala v 20. storočí veľký rozmach aj v Spojených štátoch, ktoré do veľkej časti panujú tomuto žánru dodnes. Z radov stand-upových komikov vzišlo viacero známych hercov vrátane Woodyho Allena či Roseanne Barrovej.

24.11.2013 09:00
Ján Gordulič Foto:
Silné reči Jána Gorduliča budú najbližšie v bratislavskom klube Nu spirit 27. novembra.
debata

Stand-up comedy má svoje zastúpenie už aj na Slovensku. Jednou zo skupín, ktorá sa tomuto žánru venuje, sú Silné reči pod vedením Jána Gorduliča. Už tretí rok skupina vystupuje v jednom z bratislavských klubov. „Šou vznikla spontánne, aby vyplnila medzeru na trhu a vychovala novú generáciu zabávačov, autorov a performerov s orientáciou na humor a komédiu,“ vysvetľuje zakladateľ Ján Gordulič. „V šou pravidelne vystupuje približne 12 účinkujúcich prichádzajúcich z rôznych prostredí, oblastí a profesií. Vystupujú u nás herci, IT administrátor, redaktori správ, tester nových komponentov v automobilke, choreograf či topmanažér v súkromnej televízii.“

Hviezdou šou sa pritom môže stať v podstate každý, komu nechýba zmysel pre humor a schopnosť pracovať s publikom. Ľudia, ktorí majú pocit, že by zabávanie zvládli na jednotku, musia spraviť jednoduchú vec. „Na úvod si treba nachystať vystúpenie, ktoré má maximálne tri minúty. Odporúčame všetkým potenciálnym stand-up komikom, aby si ho viackrát vyskúšali – či už sami, alebo pred ľuďmi, ktorým dôverujú. Ak nestratia odvahu, stačí nám napísať e-mail alebo ma vyhľadať polhodinu pred začiatkom stand-up comedy a zaradíme ich do programu.“ Potom stačí zachovať chladnú hlavu, nepoddať sa tréme a dúfať, že vystúpenie divákov rozosmeje.

Samozrejme, nie každý pokus je vždy úspešný – na smolu komika aj obecenstva. Ale smiechu nikdy nie je dosť, takže za skúsenie stand-up comedy určite stojí – či už na pódiu, alebo (bezpečnejšie) v hľadisku. Najbližšie predstavenie Silných rečí bude v klube Nu spirit 27. novembra o 20. h a komici budú tentoraz vtipkovať na tému zdravie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #šou #stand-up comedy #Ján Gordulič