Za dva roky okolo sveta
Oslavy Shakespearových narodenín zvyknú prebiehať 23. apríla, ale o presnom dátume jeho narodenia sa len špekuluje. Isté je to, že ho 26. apríla 1564 pokrstili v Kostole svätej trojice v meste Stratford. Umelecká verejnosť sa však pripravuje aj na ďalší dôležitý dátum spojený s uznávaným dramatikom. Rovnako 23. apríla, ale v roku 2016 uplynie presne štyristo rokov od jeho smrti. V súvislosti s pripomenutím oboch výročí postupne pribúdajú rozličné kultúrne udalosti. „Bude to druhá britská olympiáda,“ sľubuje sir Martin Davidson, výkonný riaditeľ inštitúcie British Council, ktorá má medzinárodný program na starosti.
Jedným z podujatí je gigantické turné londýnskeho divadla Globe. To plánuje s produkciou Shakespearovej hry Hamlet navštíviť v priebehu dvoch rokov všetky krajiny sveta. Turné sa začalo predvčerom a obísť by nemalo ani krajiny strednej Európy. Zatiaľ čo susedná Česká republika už má potvrdený termín 25. júna 2014, o slovenskom predstavení sa ešte len rokuje. Podľa internetovej stránky divadla by sa Hamlet mohol dostať na Slovensko niekedy v marci 2016.
Plánované turné ešte pred svojím začiatkom zaujalo rozhodnutím vystúpiť aj v Severnej Kórei. To sa nepáčilo Amnesty International. Tá síce nevyzvala divadlo, aby Severnú Kóreu ignorovalo, ale má sa vraj najskôr oboznámiť s tým, ako sú v tejto krajine porušované ľudské práva. Informoval o tom britský Guardian.
Macbetha napíše aj Nesbo
Ďalšou z množstva iniciatív bude aj prepísanie známych Shakespearových diel súčasnými autormi. Takzvaný Hogarthov projekt má prispôsobiť jazyk hier čitateľom z 21. storočia. Jedným z ohlásených mien, ktoré budú na projekte spolupracovať, je aj Jo Nesbo. Fínsky autor detektívnych bestsellerov v hlavnej úlohe s Harrym Holom prepíše Macbetha.
„Macbeth je príbeh veľmi blízky môjmu srdcu, pretože je to téma, s ktorou sa stretávam, odkedy som začal písať,“ povedal Nesbo pre BBC. „Je to triler, ktorý opisuje boj o moc. Je ponurý, s búrlivou atmosférou krimi-noir a v ňom sa nachádza temná, paranoidná ľudská myseľ.“ Ďalšími spisovateľmi, ktorí účasť na projekte zatiaľ potvrdili, sú Margaret Atwoodová, Howard Jacobson, Anne Tylerová a Jeanette Wintersonová. Ďalšie mená budú pribúdať.
Narastať by mal aj počet udalostí spojených so Shakespearovými výročiami. „Ako najčítanejší a najštudovanejší autor píšuci v anglickom jazyku sa Shakespeare stal výrazným mostom medzi Veľkou Britániou a miliónmi ľudí z celého sveta. Verím, že svet sa bude spoločne s nami tešiť na tieto veľkolepé oslavy,“ tvrdí sir Martin Davidson.