V Nitre uvedú divadelnú adaptáciou filmu Larsa von Triera

17.06.2014 12:00
Dogville
Nicole Kidman v snímke Larsa von Triera Dogville (2003). Autor:

Poslednou premiérou tohtoročnej sezóny v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre bude 19. a 20. júna inscenácia Dogville.

„Je to divadelná adaptácia kultového filmu Larsa von Triera, ktorý je jedným z medzníkov dejín filmu. Hoci o tomto filme sa hovorí, že je absolútnym víťazstvom obsahu nad formou, určite tu snaha je, ale jeho forma je tak originálna, že zatieňuje obsah a to je hlavný dôvod, prečo máme pocit, že sa oplatí robiť Dogville na javisku,“ informovala Katarína Petrusová zo Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.

Režisér Šimon Spišák vychádzal z divadelnej adaptácie Christiana Lollika. „Dej hry je krutý, forma inscenácie originálna svojim minimalizmom, sugesciou, stavbou scén a hereckým konaním. Je to alegória postoja ľudstva k morálke, idealizmu, súcitu a milosrdenstvu. Krutá pravda o zle v každom z nás a moderné memento pred zrodením pocitu nadradenosti a moci, večne sa opakujúcim v histórii ľudstva a v konaní každého človeka,“ dopĺňa Petrusová, ktorá zároveň stvárňuje jednu z hlavných postáv Grace aj súčasne aj postavu Iason. V inscenácii sa celkovo predstaví pätnásť hercov, medzi nimi Andrea Ballayová, Radovan Hudec, Roman Valkovič, Miloš Kusenda, Agáta Solčianska alebo Ján Hrmo.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nitra #divadelná premiéra #Dogville #Lars von Tr
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku