Nahradí Ďurdiaka na čele Novej scény Fašiangová?

Juraj Ďurdiak odchádza k 31. júlu z čela bratislavskej Novej scény po dohode s ministrom kultúry Markom Maďaričom. Dôvodom má byť najmä prepad návštevnosti a tým aj príjmov divadla v posledných rokoch.

16.07.2015 17:48
Juraj Ďurdiak Foto:
Odchádzajúci riaditeľ Novej scény Juraj Ďurdiak.
debata

„Je pravda, že odstúpenie Juraja Ďurdiaka ku koncu júla z pozície generálneho riaditeľa Divadla Nová scéna bolo vecou dohody medzi ním a ministrom kultúry Markom Maďaričom. Dôvodom bol predovšetkým alarmujúci pokles návštevnosti Divadla Nová scéna a s tým spojený prepad príjmov za posledné tri roky až o 40 percent,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva kultúry.

„Kým v roku 2012 boli tieto príjmy ešte vo výške 1 317 466 eur, v roku 2014 klesli na 780 833 eur. Ministerstvo kultúry napriek tomu Divadlu Nová scéna pomáhalo prepady týchto príjmov minimalizovať v rokoch 2013 a 2014 extra transfermi vo výške 300-tisíc eur.“

Dôvodom, prečo Juraj Ďurdiak stratil dôveru ministerstva, má byť aj nedávno uzavretá finančná kontrola. „Za roky 2013 a 2014 zistila v Divadle Nová scéna viaceré závažné nedostatky, medzi nimi aj nehospodárne a neefektívne vynakladanie verejných prostriedkov.“

Vyhlásenie rezortu kultúry je reakciou na mediálne vyjadrenia Ďurdiaka. „Ministerstvo kultúry po odstúpení Juraja Ďurdiaka nechcelo paušálne negativizovať jeho štvorročné pôsobenie na čele Novej scény. Avšak po tom, čo sa Juraj Ďurdiak pre týždenník Plus 7 dní vyjadril bez náznaku sebareflexie v tom duchu, že ,zo šéfovskej stoličky ho vyhnali', že ,ho sklamali ľudia, ale nie tí v divadle' alebo že ,keď ministerstvo nefinancuje svoju inštitúciu, tak to je veľký problém', minister kultúry Marek Maďarič nevidí inú možnosť, ako otvorene pomenovať pravé dôvody jeho odchodu,“ uvádza ministerstvo.

Informáciu o tom, že Ďurdiak na pozícii končí, zverejnilo ministerstvo v polovici júna. „Minister kultúry ocenil štvorročné pôsobenie Juraja Ďurdiaka na čele divadla – najmä fakt, že za jeho pôsobenia ponúklo divadlo divákom širokú paletu hudobných diel so zameraním na všetky cieľové skupiny. Zároveň ocenil skutočnosť, že Nová scéna sa počas jeho vedenia vrátila aj k pravidelnému uvádzaniu činohier,“ písalo sa vtedy v jeho vyhlásení. „Ministra kultúry Marka Maďariča mrzí, že namiesto dôstojného odchodu Juraja Ďurdiaka je nevyhnutné nakoniec medializovať aj tú časť jeho práce, ktorá bola dôvodom nutnosti zmeny na čele Divadla Nová scéna,“ uvádza rezort kultúry teraz.

Podľa nepotvrdených informácií Pravdy by mala Ďurdiaka na čele divadla vystriedať Ingrid Fašiangová. Hovorca ministerstva Jozef Bednár túto informáciu nepotvrdil s tým, že „meno ešte nie je známe“.

Ingrid Fašiangová absolvovala divadelnú vedu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a tiež absolvovala viacero domácich aj zahraničných kurzov a stáží zameraných na riadenie kultúrnych inštitúcií a manažment kultúry.

Ako uvádza jej životopis na stránke asociácie Bratislava v pohybe, s ktorou roky spolupracuje a je v jej predsedníctve, pracovala aj ako dramaturgička v STV, ako umelecká manažérka pôsobila v Umeleckom a kongresovom centre Istropolis a v Divadle Nová scéna. Založila tiež umeleckú agentúru Istroart, ktorá realizuje rôzne umelecké projekty.

Juraj Ďurdiak sa na čelo divadla dostal v auguste 2011, keď ho vtedajší minister Daniel Krajcer poveril dočasným vedením Novej scény. Začiatkom roka 2012 potom zvíťazil vo výberovom konaní. Podľa zákona o divadelnej a hudobnej činnosti môže Marek Maďarič nového šéfa divadla vymenovať na základe výberového konania, rovnako však môže uskutočniť výber priamym oslovením. Takisto môže zvoliť model, že vedením divadla niekoho poverí dočasne a riadneho riaditeľa alebo riaditeľku dostane divadlo až neskôr.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Marek Maďarič #Nová scéna #Juraj Ďurdiak #Ingrid Fašiangová