Riaditeľka konzervatória Zádielska: Sme nároční, ale umenie si to vyžaduje

02.10.2015 10:38

Súkromné konzervatórium Zádielska (SKKE) začínalo v roku 2005 s jedným odborom a ôsmimi študentmi tanca. Dnes má odbory tri, pripravuje otvorenie štvrtého a má 92-percentnú úspešnosť v zamestnanosti svojich absolventov, hovorí riaditeľka konzervatória Katarína Sninská.

Katarína Sninská
Katarína Sninská

V oblasti umeleckého vzdelávania sa pohybujete desať rokov. Čo má vaše konzervatórium spoločné a čím sa odlišuje od ostatných – či už pôsobia v košickom regióne alebo vôbec v celoslovenskom kontexte. A máte vôbec ambíciu ponúkať niečo iné?
Spoločné máme to, čo majú spoločné všetky konzervatóriá. Výchovu a vzdelávanie talentovaných žiakov. Tie prebiehajú na základe jednotných štátnych vzdelávacích programov, ktoré určujú formu a obsah vzdelávania.

A čím sa odlišujeme? Snáď prístupom, vyjadrenom v našom motte „Sme nároční, ale umenie si to vyžaduje“. Našim žiakom, ktorých si starostlivo vyberáme, sa snažíme poskytnúť vždy niečo navyše a s tým súvisiaci naozaj individuálny prístup, workshopy a sústredenia počas školského roka hradené školou. Organizujeme stáže doma i v zahraničí. Ale v dôsledku toho od žiakov i viac vyžadujeme. Viac snahy, úsilia z ich strany, viac práce a nasadenia, viac času „obetovaného“ umeniu. Naozaj nie sme škola, kde by si žiaci prišli na štyri až šesť rokov oddýchnuť a kde by si mohli rodičia „odložiť“ svoje deti.

Žiaci majú možnosť absolvovať krátkodobé stáže na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne alebo Tanečnej akadémií CODARTS Rottrdam – Holandsko, účinkujú v inscenáciách Štátneho divadla v Košiciach a v slovenských televíznych seriáloch. Veľmi výrazná je účasť konzervatória na projektoch európskeho rozmeru podporovaných ministerstvom kultúry ako PRODANCE, PRODANCE 2013 – tanečné workshopy , 4 ŽIVLY – festival medzinárodnej tanečnej spolupráce, Šengenský trojuholník – medzinárodný festival mládežníckych orchestrov. Od roku 2011 škola aktívne spolupracuje na projekte PRE-DE-TA – detská tanečná súťaž, ktorej sa každoročne zúčastní viac ako 900 súťažiacich.

Plagát k 10. výročiu Súkromného konzervatóri...
Plagát k 10. výročiu Súkromného konzervatóri Zádielska. Autor: SKKE

V školskom roku 2005/2006 ste začínali s ôsmimi študentmi tanca. Dnes má konzervatórium akreditované tri odbory (tanec, hudobno-dramatické umenie a spev). Koľko študentov v súčasnosti študuje na vašej škole a koľkých ste prijali do prvého ročníka?
Na škole momentálne študuje 53 žiakov i v dôsledku toho, že sme do prvého ročníka školského roka 2015/2016 prijali „veľký“ počet 15 žiakov. Vyberáme starostlivo aj s pohľadom do budúcnosti – smerom k uplatneniu v praxi. Nechceme, aby neskôr s naším diplomom pobehovali po Slovensku absolventi bez možnosti zamestnať sa vo vyštudovanom odbore.

Máte spätnú väzbu, viete koľko vašich študentov si našlo uplatnenie priamo vo svojom profesijnom zameraní alebo aspoň v príbuzných oblastiach?
Samozrejme sa zaujímame i o ďalší osud našich žiakov. Od školského roku 2008/2009 keď školu opustili prví absolventi, má Súkromné konzervatórium 92,3 % úspešnosť uplatnenia svojich absolventov. Boli buď prijatí na vysoké školy umeleckého zamerania na Slovensku i v zahraničí, alebo našli uplatnenie v praxi v profesionálnych súboroch, či ako pedagógovia na základných umeleckých školách u nás doma, ale aj na umeleckých školách v zahraničí . V roku 2012 získali štyri naše absolventky štipendiá na Martha Graham Dance School v New Yorku.

Začiatkom roka 2014 sa konzervatórium presťahovalo do nových a najmä väčších priestorov, čo bola iste náročná úloha ako po stránke finančnej tak aj logistickej. Aké sú ambície školy na nasledujúcich desať rokov?
Sťahovanie sa stalo nevyhnutným práve v dôsledku nárastu počtu žiakov, zvlášť v spojení s priestorovou náročnosťou poskytovania vzdelávania v takej špecifickej škole, akou konzervatórium je. Pokiaľ ide o ambície školy, tak pri pohľade na už dosiahnuté úspechy, nám pôjde hlavne o udržanie kvality vzdelávania a o udržanie vysokej úspešnosti našich absolventov. Snahou bude oslovovať divadlá na spoluprácu a otvorenie väčšieho priestoru pre náčuvy a možnú interpretačnú prax študentov. Sme otvorení výmenným pobytom žiakov v rovnako zameraných školách doma i v zahraničí… Aby absolventi našej školy získali vyššiu možnosť uplatnenia na trhu práce, „otvárame“ v marci prvé talentové skúšky na zameranie hudobno-dramatické umenie – muzikál. Muzikálové herectvo je v súčasnosti populárnym fenoménom, prinášajúcim dopyt po hercoch, ktorí v rovnocennej miere zvládajú herectvo, spev a tanec. A práve zameranie muzikál pripravuje takto charakterizovaných absolventov. Nakoniec už v minulom školskom roku skončil náš žiak na talentových skúškach na JAMU odbor Muzikál na prvom mieste.

Pred desiatimi rokmi stála pri zrode Súkromného konzervatória Zádielska dnes čerstvá osemdesiatnička Marilena Halászová. Ako vyzerá vaša spolupráca dnes?

Marilena Halászová je stále garantkou tanečného odboru na našom konzervatóriu. Pravidelne sa vracia do Košíc a vedie s poslucháčmi našej školy tanečné workshopy a semináre. Organizáciou a  realizáciou podujatí pri príležitosti jej životného jubilea sme sa jej chceli poďakovať za všetko, čo pre našu školu robila a robí a tiež pripomenúť skutočnosť, že na ľudí, akými sú manželia Halászovci by sa nemalo zabúdať. Pretože na „doslúžilých“ tanečných umelcov sa, bohužiaľ, v profesionálnych tanečných kruhoch akosi zabúda. A nám sa zdalo, že za všetko, za čo im vďačíme, len poslať pohľadnicu nestačí.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#absolventi #konzervatórium
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku