Banská Bystrica zažila baletný sviatok hosťovaním Moravského divadla Olomouc

22.10.2015 12:47
Labutie jazero
Protagonisti Labutieho jazera v naštudovaní  Moravského divadla Olomouc sa predstavili v Banskej Bystrici.

V rámci Banskobystrických hudobných dní, ktoré prinášajú nielen milovníkom hudby výnimočné zážitky, bolo jedným z vrcholov uvedenie baletu Piotra Iľjiča Čajkovského Labutie jazero.

Svoje kreácie v choreografii Hany Vláčilovej a réžii Roberta Balogha  zatancovali v hlavných úlohách Yui Kyutani a Ivo Jambor. Za dirigentským pultom stál Petr Šumnik. Scéna: Martin Černý, kostýmy: Roman Šolc

Ako choreograf svetovej premiéry Labutieho jazera Vo Veľkom divadle v Moskve 20. februára 1877 sa nezmazateľne podpísal Čech Václav Reisinger. V Moravskom divadle Olomouc bola prvá a druhá premiéra baletu 2. a 3. novembra 2012.

V Banskej Bystrici obohatila nielen Banskobystrické hudobné dni, ale priniesla do mesta pod Urpínom množstvo neopísateľného umelecké vzruchu.

Protagonisti Labutieho jazera v naštudovaní...
Protagonisti Labutieho jazera v naštudovaní  Moravského divadla Olomouc sa predstavili v Banskej Bystrici.

Klasický balet, autoritami aj laickým obecenstvom nazývaný „perla klasického baletu“, je nežný vo svojej brutalite ako aj skromný vo svojej pompéznosti. Úchvatná hudba, ktorá sprevádza baleríny v bielych sukienkach v nežnom tanci pri jazere, je v protiklade s hudobnými vstupmi, keď na scénu prichádza vo svojej diabolskej honosnosti čarodejník. Nie je to jediný kontrast, ktorý v olomouckej inscenácii nájdete. Balet od čias svojho vzniku prešiel mnohými úpravami, v roku 1877 po rôznych vynútených zmenách primabaleríny Anny Josifovny Soběščanskej , v snahe, aby vynikla jej virtuozita, dokonca Čajkovského zachvátili také smútky, že nazval balet baletným smetiskom.

To by nepovedal dnes na choreografiu Hany Vláčilovej. V jej spracovaní balet nestráca kontinuitu, vysoko harmonizuje s pompéznou Čajkovského hudbou a oblažuje diváka umeleckým pátosom, ktorý predstaveniu vždy pomôže.

Hosťovanie Moravského divadla Olomouc bolo veľkolepým prínosom pre kultúrny život stredoslovenskej metropoly.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Labutie jazero #Piotr Iľjič Čajkovskij
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku