Inscenácia je trpko-smiešnym príbehom o človeku, ktorého apatia a pasivita zaviedla až na okraj spoločnosti. Spokojný je, keď nemusí byť súčasťou sveta, ktorý okolo neho plynie. Ten starý pohodlný sa rozpadá a s požiadavkami a nárokmi novej spoločnosti sa nevie a nechce vyrovnávať. Priatelia sa ho snažia prebudiť z letargie, on však slobodnú voľbu považuje za zbytočnú vlastnosť. Vyrastal totiž v prostredí, v ktorom fungovali peniaze, sluhovia a moc. A túži sa vrátiť do čias, keď nemal žiadnu zodpovednosť a nikto od neho nežiadal žiadnu duševnú ani fyzickú aktivitu.
„Základ dramatizácie tvorí trojuholník Oblomov, jeho dlhoročný priateľ Štolc a milujúca Oľga,“ vysvetľuje mladý režisér Ján Tomandl, ktorý sa s dramaturgom Martinom Hodoňom postaral o dramatizáciu románovej predlohy. Ich ústredný hrdina je presvedčený o správnosti svojho spôsobu života, v charaktere duchaplného „lenivca špeciálnej kategórie“ na seba narážajú sny a realita.
Mladá nevinná Oľga, ktorá pozná lásku len z kníh a románov, sa hlavnej postavy zaľúbi napriek tomu, že veľmi dobre vie, čo je to za človeka. „Oblomov sa prebúdza ako Šípková Ruženka. Dostáva šancu, dobrovoľne ju však zahadzuje a na vzťah s ňou rezignuje,“ pokračuje režisér trnavskej inscenácie. Oľginým životným partnerom sa napokon stane činorodý a pracovitý Štolc, ktorý stelesňuje pravý opak „oblomovčiny“.
„Príbeh Gončarovovho románu rezonuje aj v súčasnosti. Jeho život, to je príbeh nečinnosti a nezáujmu o veci verejné aj súkromné. Rezignuje na prácu, priateľstvo aj lásku,“ dodáva Ján Tomandl. Scénu a kostýmy navrhla Lucie Halgašová, hudbu vybral a upravil Juraj Bielik. Titulnú postavu naštudoval Michal Jánoš, v úlohe Oľgy sa predstaví Silvia Holečková, Oblomovovho dlhoročného priateľa Štolca hrá Tomáš Mosný.