Divadlo Andreja Bagara je znepokojené spôsobom výberu riaditeľa

18.05.2016 07:00
Nitra, Divadlo Andreja Bagara
Divadlo Andreja Bagara. Autor: ,

Vedenie a väčšina zamestnancov Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre vyjadruje znepokojenie nad doterajším spôsobom výberu nového riaditeľa. Ako uvádza divadlo vo svojom stanovisku, ktoré médiám zaslala PR manažérka DAB Gabriela Kováčová, pri výbere došlo k zjavnej prevahe emócií.

„Politická vôľa zrušila výsledok výberovej komisie, ktorú poverilo zastupiteľstvo Nitrianskeho samosprávneho kraja zhodnotením odborných znalostí a manažérskych schopností štyroch uchádzačov o post riaditeľa DAB,“ uvádza sa v stanovisku. Divadlo reaguje na to, že krajskí poslanci neschválili návrh na vymenovanie šéfdramaturga DAB Svetozára Sprušanského do funkcie riaditeľa napriek tomu, že vyhral výberové konanie.

Sprušanský porazil ďalších troch kandidátov, ktorými boli režisér Michal Spišák, Dušan Nevín z Asociácie súčasného divadla a riaditeľ mediálneho centra na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre Jaroslav Dóczy. Podľa kuloárnych informácií poslanecký zbor neschválil vymenovanie Sprušanského preto, že za jeho zvolenie nehlasovali dvaja členovia výberovej komisie, ktorí sú poslancami krajskej vládnucej koalície Smer-SD – KDH. Odchádzajúci riaditeľ divadla Ján Greššo označil rozhodnutie poslancov za diktát, pri ktorom nerozhodovala odbornosť. Riaditeľa bude kraj vyberať opäť v novom výberovom konaní.

„Divadlo Andreja Bagara je nútené vymedziť sa voči mediálnej dezinterpretácii celej voľby, vzťahov vo vnútri divadla aj voči niektorým osobným útokom na sociálnych sieťach. Tento stav, bohužiaľ, narúša pokoj pre ďalšiu sústredenú prácu umeleckého súboru a všetkých zamestnancov divadla,“ píše sa ďalej v stanovisku divadla. DAB požaduje, aby sa čo najskôr obnovil stav umožňujúci pokračovať v kvalitnej koncentrovanej divadelnej tvorbe.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nitra #KDH #Smer #Divadlo Andreja Bagara #nitriansky kraj #riaditeľ #výberové konanie #Svetozár Sprušanský #Michal Spišák #Dušan Nevín #Jaroslav Dóczy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku