Bednárikov Don Giovanni má stú reprízu na scéne SND

V stej repríze pod taktovkou Friedricha Haidera sa môže publikum tešiť na Dalibora Jenisa a Petra Mikuláša, ale aj na hosťujúcu českú sopranistku Janu Šrejmu-Kačírkovú.

25.10.2016 16:00
jenis dalibor Foto: ,
Barytonista Dalibor Jenis sa predvedie v opere Don Giovanni.
debata

Opera Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni v známej inscenácii režiséra Jozefa Bednárika má v Slovenskom národnom divadle (SND) v sobotu 29. októbra stú reprízu. Príbeh o dobyvateľovi ženských sŕdc uvádza Opera SND s menšími pauzami od premiéry v roku 2001. Jubilejná repríza sa v historickej budove národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave začne o 19:00.

„V jednotlivých postavách tejto ‚opery opier‘ sa na javisku SND vystriedalo mnoho zvučných mien operných protagonistov. Vyšperkovaná bude aj stá repríza, v ktorej hlavnú postavu stvárni jubilant, zrelý päťdesiatnik Dalibor Jenis,“ avizovalo ďalej národné divadlo. Jenis, svetovo uznávaný barytonista, si svojím umením získal operné sály v Miláne, Paríži, Berlíne, Londýne, Hamburgu a ďalšie renomované európske scény, zaujal divákov aj na americkom kontinente, v Japonsku, či Austrálii. Podľa SND „je príjemné konštatovať, že sa domov rád vracia a jeho umenie máme možnosť obdivovať aj na scéne Opery SND“.

V úlohe Leporella bude Donovi Giovannimu sekundovať Peter Mikuláš (bas). Mikuláš v posledných rokoch pre Operu SND naštudoval medzi iným titulnú postavu v Musorgského Borisovi Godunovovi, postavu Sira Giorgia Valtona v Belliniho Puritánoch či Sparafucila vo Verdiho Rigolettovi. Popri pôsobení v SND pravidelne účinkuje na známych operných scénach a koncertných pódiách v zahraničí, okrem iného v Prahe, vo Viedni, v Salzburgu, Berlíne, Ríme, Madride, Lisabone a v Tokiu.

Publikum sa môže tešiť i na Janu Šrejmu-Kačírkovú. Hosťujúca česká sopranistka a nositeľka dvoch českých cien Thália za mimoriadny javiskový výkon v opere sa predstaví v úlohe Donny Anny. V ďalších úlohách vystúpia Adriana Kohútková (Donna Anna), Martin Gyimesi (Don Ottavio), Ján Galla (Komtúr), Martin Mikuš (Masetto) a Andrea Vizvári (Zerlina). Garantom štýlovej interpretácie Mozartovej opery Don Giovanni je dirigent Friedrich Haider.

debata chyba
Viac na túto tému: #SND #Don Giovanni