Zomrela herečka Zdena Gruberová

Významná slovenská herečka Zdena Gruberová zomrela vo veku 83 rokov v stredu 18. januára v Bratislave.Slovenské národné divadlo (SND) prijalo s veľkým zármutkom správu o úmrtí jednej z významných slovenských herečiek, dlhoročnej členky Činohry SND.

19.01.2017 10:25 , aktualizované: 11:12
Zdena Gruberová Foto:
Herečka Zdena Gruberová.
debata (39)
Posledná rozlúčka so Zdenou Gruberovou bude v pondelok 30. januára o 11. h v historickej budove SND, uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. „Stretnutie s touto krehkou noblesnou dámou, tragédkou, ktorá mala zmysel pre komediálne herectvo, umelkyňou s ušľachtilým srdcom, bolo vždy udalosťou – v divadle, na filmovom plátne, televíznej obrazovke, či pri počúvaní rozhlasu,“ pripomenula Pažítková v nekrológu zverejnenom na webstránke SND.
Zdena Gruberová a Leopold Haverl v hre Tragédia...
Zdena Gruberová v hre Sen noci svätojánskej.
+12Zdena Gruberová a Ctibor Filčík v hre Rómeo a...
Zdena Gruberová sa narodila 24. novembra 1933 v Šenkviciach (okres Pezinok) a zomrela 18. januára 2017 v Bratislave. „V mladosti netušila, že si ju získa Tália, rozhodla sa študovať na obchodnej akadémii. So školou však boli na Hamletovi a Jozef Budský v hlavnej úlohe vyžaroval energiu, ktorej neodolala. Vtedy si ani nepomyslela, že by raz na javisku SND mohla v Hamletovi hrať Oféliu. Stalo sa tak v roku 1964 a po jej boku bol Karol Machata, azda jej najčastejší javiskový partner v budúcnosti. V tom istom roku stvárnila aj Maggie v Millerovej hre Po páde a Stellu v hre Tennessee Williamsa Električka zvaná túžba,“ uviedla v nekrológu o Gruberovej tlačová tajomníčka SND.
Ladislav Chudík a Zdena Gruberová v inscenácii... Foto: SITA, SND
chudík gruberová Ladislav Chudík a Zdena Gruberová v inscenácii Jazva z roku 1963.

Pažítková pripomenula, že na začiatku divadelnej cesty Zdeny Gruberovej bola poézia. Július Pántik a František Dibarbora jej odporúčali, aby sa prihlásila na bratislavské Konzervatórium. Ako 21-ročná prešla v roku 1954 z martinského divadla do SND a keď mala dvadsaťdva, stvárnila Júliu – azda jej najobľúbenejšiu postavu. „Z mladistvých prefíkaných šibaliek s príznačným osobným šarmom, sa pomerne rýchlo prepracovala až k Shakespearovi, k postavám, ktoré sú snom každej mladej herečky,“ uviedla v tom čase o Gruberovej jedna z divadelných kritík. Na javisku Činohry SND, ktorej bola členkou od septembra 1954 do konca roka 1998, stvárnila deväť desiatok postáv – tragické, dramatické, aj komické. „V Shakespearovi hrala Júliu, Oféliu, Hermiu, Regan, aj jednu z Veselých panien z Windsoru, vytvorila psychologickú štúdiu Maggie v Millerovej hre Po páde, zažiarila ako Linda v jeho hre Smrť obchodného cestujúceho, bola skvelou Evou v Madachovej Tragédii človeka, Anti v Karvašovej hre Antigona a tí druhí, Princeznou Eboli v Schillerovom Donovi Carlosovi aj Stellou v dráme Električka zvaná túžba T. Williamsa. Všetko sú to náročné dramatické úlohy,“ pripomenula herecké majstrovstvo Gruberovej Izabela Pažítková.

„Ako herečka som považovala za veľkú česť hrať v SND s vynikajúcimi partnermi. S obecenstvom som si vždy rozumela a dúfam, že ani režisérov som nesklamala. Zahrala som si naozaj množstvo krásnych postáv,“ povedala sa Gruberová pri príležitosti svojho 80. jubilea. „Je to fantastický pocit stáť na javisku, hrať dobrú rolu v dobrej inscenácii. Vtedy nemyslíte na to, či máte peniaze, starosti… Možno sa to nedá celkom prirovnať k pocitu lekára, ktorý práve niekomu zachránil život, ale možno ja niekomu na tom javisku zasa vrátim dôveru v niečo, čomu už neverí. Je to prekrásne povolanie.“

Herečka Zdena Gruberová na civilnej fotografii... Foto: SITA, SND
Herečka Zdena Gruberová na civilnej fotografii z mladosti. Herečka Zdena Gruberová na civilnej fotografii z mladosti.

Zdenu Gruberovú si pripomenie aj RTVS. Na Dvojke najskôr o 20.10 h odvysiela jej portrét pod názvom Keď mesiac páli…, o 20.40 h bude nasledovať filmová adaptácia rovnomennej novely L. N. Andrejeva v réžii Martina Hollého Balada o siedmich obesených. V psychologickej sonde do pocitov ľudí čakajúcich na popravu sa Zdena Gruberová predstavila v úlohe Táni. O 21.40 Dvojka odvysiela spomínanie na televíznu tvorbu Zdeny Gruberovej pod názvom Televízne hry s kráľovskou tematikou.

39 debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie #Slovenské národné divadlo #Karol Machata #Zdena Grúberová #Júlia #Po páde