Bábkové divadlo ožilo africkou atmosférou

Danosti mladosti ako sú nadšenie, prirodzenosť, spontánnosť, krása ba až naivita v najlepšom slova zmysle, využili študentky Katedry bábkárskej tvorby na VŠMU v Bratislave, aby v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici zinscenovali ďalšiu z cyklu rozprávok Geografické rozprávky, tentokrát zameranú na africký kontinent.

25.05.2017 15:14
Bábkové divadlo na Rázcestí Foto:
Bábkové divadlo na Rázcestí uvádza ďalšiu hru z cyklu Geografické rozprávky, tentoraz z afrického kontinentu.
debata

Režisérky a scenáristky Zuzana Strnátová a.h., Paulína Belická a.h. v spolupráci s výtvarníčkou Máriou Bačovou vytvorili podmanivé dielo, príťažlivé nielen pre deti. 

Zmyslom projektu Rozprávková geografia je priniesť deťom od troch rokov príbehy z celého sveta. Predstaviť im odlišnú kultúru a hľadať podobnosti s našou, slovanskou. Africké rozprávky sú kolážou viacerých epizódok, pripomínajúcich naše bájky. Ponúkajú svojské charaktery a prekvapivé poučenia, ktoré sú v hĺbke ich múdrosti spoločné s našou skúsenosťou. Príhodami, úsmevnosťami, groteskami, žartami o zvieratkách, ale aj o najmenšom človeku na svete, sprevádzajú dva stromy múdry Baobab a pojašená Jabloň.

Jabloň, zdroj života a krásy rozkvitá pri múdrom baobabe, a tu si nemôžeme pripomenúť Exupéryho Malého princa. Nepreženiem ak poviem, že Africké rozprávky majú podobnú atmosféru, zdroje aj poučenia. Sú pre deti také okúzľujúce, že nevydržia sedieť na svojich stoličkách, komunikujú s nadanými bábkohercami,do­konca vtisnú malej antilope náruživý bozk.

Poučenie, zaujímavé rozuzlenie, farebnosť, hravosť a empatia prinášajú pozitívny výsledok. Nech sa mladým študentkám VŠMU darí inscenovať svoje diela s takou zanietenosťou, láskou k deťom, nadaním a pôvabom ako to urobili v Banskej Bystrici. Nesmieme zabudnúť na dramaturgiu Moniky Tatarkovej, hudbu Zuzany Strnátovej a litarárne predlohy rozprávok v autorstve O.D. West a M. Kosovej. Hrajú Peter Butkovský, Eva Dočolomanská, Mária Šamajová, Jozef Šamaj.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Bábkové divadlo na Rázcestí
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy