Slovami macedónskeho choreografa možno charakterizovať baletný žáner, na ktorý sa zameriava medzinárodný tanečný festival Chorea. V priebehu štyroch dní sa na scéne bratislavského Divadla Tower Stage predstavia tri zahraničné súbory so špičkovými tanečníkmi, medzi ktorými bude aj Chorvátske národné divadlo Split s Kirovovou choreografiou.
„Keď tancujem, moja duša je slobodná a starosti zmiznú. Tanec je spôsob vyjadrenia, ktorému sa poddávam, moment tvorený snami a láskou,“ cituje festivalový bulletin Villeho Valkonena. Umeleckého riaditeľa súboru Ballet Finland, ktorého choreografia Seven & Red Light Drowning dnes večer medzinárodnú prehliadku otvorí. Za tónov 7. symfónie Jeana Sibelia vedú tanečníci a videoprojekcie dialóg, aby spoločne zaviedli diváka k červenému svetlu. A hľadajú odpoveď na otázku, ako hlboko sa môžeme ponárať, keď sme zaujatí kreativitou.
„Život je kocka, ktorá sa valí a otáča. A je len na nás, či výsledok prijmeme, alebo nie. Život kociek je plný farieb, energie, inšpirujúcej hudby a tanca,“ hovorí choreograf Igor Kirov. S Chorvátskym národným divadlom uvedie zajtra choreografiu 5 to 12. V dvanástich obrazoch v nej oživuje dvanásť tanečníkov svet vyskladaný z dvanástich kociek. Aby napovedal, že každý sen o dokonalosti sa môže ľahko rozpadnúť ako domček z karát.
Obrazy a situácie Márquezovej Kroniky vopred ohlásenej smrti, pulzujúce zakázanou láskou, pomstou aj opovrhnutím, načrtne dueto Pendiente mexického súboru Laleget Danza. Zo svojho repertoáru uvedie aj sólo False Cognate, ktorého inšpiračným zdrojom sa stala konfrontácia choreografa Diega Vázqueza s Bibliou. Rozpráva v ňom o osobnej ceste, počas ktorej vnútorný dialóg naráža na nedorozumenia. Termín „falošný dialóg“ sa používa v lingvistike a opisuje situácie, keď majú slová dvoch jazykov podobnú formu a výslovnosť, ale rôzne korene, a teda aj významy. Aj preto False Cognate hovorí pohybom tiež o nebezpečenstve dezinterpretácie, ku ktorej môže jednotlivec dospieť, ak uverí klamlivým, iluzórnym alebo záhadným konceptom.
O finále festivalu Chorea sa postarajú slovenskí tanečníci, ktorí sa presadili v popredných zahraničných súboroch. Roman Novitzský zo Stuttgart Ballet, Nina Poláková a Roman Lazík z Wiener Staatsballett, Jozef Varga z Holandského národného baletu a Andrea Laššáková z Mikhailovsky Theatre St. Petersburg, ktorí z času na čas hosťujú aj v baletoch Slovenského národného divadla či v rôznych galaprogramoch, predvedú svoje umelecké majstrovstvo v rámci Gala Chorea. V sobotu sa predstavia v rámci open air večera moderného baletu, na ktorom uvedie choreografka Natália Horečná u nás prvýkrát aj Ballet Monte Carlo.