Primabalerína Nina Poláková: Tancovala som aj na ulici

, , 09.07.2017 09:00

Jednou z hviezd galavečera Viva balet! bola Nina Poláková, Trnavčanka, ktorá už niekoľko rokov tancuje vo Viedenskom štátnom balete.

A to na prestížnej pozícii prvej sólistky. V Slovenskom národnom divadle ju publikum malo možnosť vidieť v úlohe Raymondy. Primabalerína nám porozprávala nielen o vášni k baletu, ale aj o tom, že hoci je maškrtná, varí len zriedka.

Primabalerína Nina Poláková.
Primabalerína Nina Poláková. Autor: Michael Poehn/Wiener Staatsoper

V koľkých rokoch ste začali s baletom? Vraj, keď ste kedysi balet videli v televízii, vôbec vás nebavil. Kedy sa to zmenilo a prečo?

S baletom som začala ako sedemročná, keď som nastúpila do baletného štúdia u nás doma – v Trnave. Predtým som balet nepoznala a vôbec som nevedela, čo to v praxi znamená. No odkedy som urobila prvé kroky na hodinách baletu, nevedela som prestať. Teraz sa musím smiať, že som robila súkromné predstavenia na ulici zrejme každému, koho som stretla…

Kedy je ideálne začať s baletom? Nie je v desiatich rokoch už neskoro?

Nemyslím si, že by to bolo neskoro. V desiatich rokoch žiaci nastupujú – tak ako aj ja pod pedagogickým vedením Kláry Škodovej – do prvého ročníka tanečného konzervatória, keď sa začínajú učiť všetko od základov. Keď má dieťa talent a fyzické predpoklady, je to ideálny vek. Dovtedy je to len milé hoby.

Aké schopnosti musí mať adeptka baletu?

V balete ide o viac vecí. Ideálna balerína by nemala byť ani príliš nízka, ani príliš vysoká. Mala byť mať pekné dlhé končatiny a krk, prirodzenú štíhlosť – popri veľkej fyzickej záťaži si diéty neviem predstaviť…, muzikalitu a v neposlednom rade vytrvalosť, disciplínu a vášeň k baletu.

V SND pôsobí niekoľko rakúskych baletiek, ktoré sa naučili aj po slovensky, vy ste, naopak, odišli do Viedne, ako vás tam Rakúšania prijali? Stretli ste sa aj so závisťou alebo bolo všetko ideálne? V SND ste už mali pozíciu sólistky, ale vo Viedni ste aj tak museli začínať od začiatku. Napriek tomu ste sa v priebehu pár rokov prepracovali až na pozíciu prvej sólistky Viedenského štátneho baletu – je to bežný postup alebo sa vám podarilo niečo mimoriadne?

Viedenský štátny balet je špičkový súbor s tanečníkmi z celého sveta, takže mi neprekážalo, že budem začínať v zbore. Od začiatku som mala obrovský rešpekt k tomuto opernému domu, v ktorom účinkujú najväčšie hviezdy operného a baletného neba. Vždy som tam túžila tancovať, spolupracovať so svetovými choreografmi a účinkovať v najkrajších dielach baletného repertoáru. Samozrejme, že je to veľmi výnimočné, že som sa spomedzi toľkých výborných tanečníkov prepracovala až na tú najvyššiu pozíciu prvej sólistky – primabaleríny. Človek to nečaká – len v kútiku duše dúfa… 

Primabalerína Nina Poláková.
Primabalerína Nina Poláková. Autor: Wiener Staatsoper

Čo pre vás tancovanie vo Viedenskom štátnom balete znamená? Splnený sen?

Určite je to splnený sen, ktorý so sebou nesie aj veľkú zodpovednosť voči všetkým, ktorí so mnou pracujú a vkladajú do mňa dôveru. Zrejme každá začínajúca balerína sa túži raz stať primabalerínou, no len veľmi malej časti sa to podarí. Som šťastná, že mne sa to podarilo práve vo Viedni pod vedením šéfa baletu svetoznámeho Manuela Legrisa – bývalej hviezdy parížskej opery.

Hneď v prvej sezóne vo Viedni ste mali  osem premiér, čo bolo veľmi náročné. Dá sa to dlhodobo vydržať alebo si človek zvykne? Môžete si ako prvá sólistka roly vyberať a niečo aj odmietnuť?

Pracovný štýl vo Viedni je iný, než bol v Bratislave. Je to veľmi náročné, ale aj skvelé. Kvalitná práca vám dá zase energiu späť. Zatiaľ som ešte žiadnu rolu neodmietla. Predtým, ako sa robí obsadenie do rolí, sa nás choreograf snaží čo najviac spoznať, pozerá sa na tréningy, skúšky a iné predstavenia, takže sme obsadení „na mieru“ . Každý tancuje to, čo sa mu najviac hodí. Mám to šťastie, že tancujem zrejme najobšírnejší repertoár- od najtradičnejšej klasiky, cez dramatické roly až po tanečnú modernu.

Ako to je vo Viedni s tanečnými partnermi – máte nejakého tradičného partnera alebo sa to pri rôznych tituloch strieda?

Tancujem rôzne tituly s viacerými partnermi. Veľmi rada však tancujem s Romanom Lazíkom, s ktorým nás kritici označujú ako spriaznené duše na javisku. Aj v súkromí sme dobrými priateľmi.

Tancujete v klasických baletoch aj v súčasnej modernej tvorbe – čo je vám bližšie? Alebo je zaujímavé to striedať? Nie je to pre tanečníka únavné, takto „prepínať“ na rôzne štýly tanca?

Fyzicky je „prepínanie“ medzi štýlmi iste únavné. No aspoň psychicky musím povedať, že je to veľmi zaujímavé a nikdy sa nenudíme. Je dôležité si v každom diele nájsť niečo pre seba. Veľmi rada tancujem moderné a neoklasické balety, no samozrejme aj také Labutie jazero má svoje jedinečné čaro. Milujem tiež tancovať veľké dramatické balety, ako je Onegin, Romeo a Júlia, Manon a Mayerling, kde na scéne milujete, trpíte, plačete či zúfate…

Primabalerína Nina Poláková ako Manon.
Primabalerína Nina Poláková ako Manon. Autor: Michael Poehn/Wiener Staatsoper

V roku 2013 ste povedali, že hoci Slovensko milujete, už by ste sa sem nevrátili. Ešte stále to platí? Predsa však na Slovensko chodievate hosťovať, teraz vystúpite spolu s talentovanou 13-ročnou Karin Bečvarovou, poznáte sa? Držíte jej palce?

S prácou vo Viedenskom štátnom balete som nesmierne spokojná, preto sa zatiaľ otázka trvalého návratu na Slovensko nenaskytla. Áno, Slovensko milujem a vždy sa sem veľmi rada vraciam. Pravidelne navštevujem svoju rodinu a na dovolenku v slovenských horách sa už teraz veľmi teším. Karin zatiaľ nepoznám, no držím jej palce v jej tanečnom živote. 

Koľko rokov ešte budete tancovať? Máte plány aj na vzdialenejšiu budúcnosť po ukončení aktívnej kariéry? Alebo chcete tancovať tak dlho ako slávna Maja Plisecká? Tá scénu opustila ako 65-ročná a ešte v sedemdesiatke príležitostne tancovala.

Tak dlho ako Maja Plisecká určite nie. To si veru neviem predstaviť. Hovorí sa, že človek by mal v najlepšom prestať. Chcela by som tancovať dovtedy, kým ma to bude ešte stále napĺňať ako doteraz. Konkrétne plány do budúcnosti zatiaľ nemám. Rada by som odovzdala svoje skúsenosti mladým generáciám profesionálnych tanečníkov, no nevylučujem, že sa napokon vydám úplne inou cestou. 

Vraj máte rada rezne, slaninu aj sladkosti – sú baletky často maškrtné? Viete aj variť? Boli by ste dobrá gazdinka?

Viem si pochutnať na rôznych jedlách. Takže áno – som maškrtná. Úprimne poviem, že varím len zriedka, radšej to prenechám môjmu priateľovi, ktorý varí vynikajúco. 

Ste z troch sestier, čím sa zaoberajú ony, tiež umením?

Nie, z našej rodiny som vpadla do umenia len ja.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Viva Balet! #Viedeň #Nina Poláková
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk