Labutie jazero pri Dunaji vyčarí ruská baletná škola

Už 4. decembra 2017 predstaví baletný súbor Royal Moscow Ballet slovenskému publiku kvalitu a precíznosť ruskej tanečnej školy. Na hudbu P. I. Čajkovského zatancujú v bratislavskej Incheba Expo Aréne najlepší ruskí tanečníci predstavenie plné lásky, vášne, ale aj smútku - Labutie jazero.

29.11.2017 09:00
Royal Moscow Ballet Foto:
Royal Moscow Ballet sa na Slovensko vracia po tretí raz.
debata

Ruská baletná škola je populárna na celom svete a Royal Moscow Ballet reprezentuje jej základné postupy a pravidlá. Súbor, ktorý precestoval takmer celý svet a roztlieskal krajiny ako Kolumbia, Peru, Venezuela, Chile, Bolívia, Costa Rica, Ekvádor a aj domáce Rusko už po tretíkrát príde začiatkom decembra aj na Slovensko. Poteší tak fanúšikov baletného umenia s tradičným Labutím jazerom.

Legenda stará viac ako 130 rokov

Na prelome 19. a 20. storočia vzniklo veľké množstvo slávnych svetových baletov. Len jeden z nich sa však stal synonymom ruskej baletnej školy – základným baletným dielom, ktoré je všeobecne známe aj širokej kultúrnej verejnosti. Je to romantický príbeh o začarovanej princeznej a zlom čarodejníkovi – Labutie jazero od P. I. Čajkovského.

Napriek dobovému trendu jednoduchých rytmických ľúbezných melódií, ktoré komponovali predovšetkým menej známi skladatelia priamo na objednávku baletných choreografov, P. I. Čajkovskij zložil symfonicky veľkolepú, do detailov prepracovanú skladbu. Námetom mu bola pôvodne nemecká bájka, v ktorej sú labute uctievané ako čarovné bytosti. Libreto plné emócií a dejových zvratov napísali spoločne V. P. Begičev a F. V. Gelcer. Čajkovského to inšpirovalo k vytvoreniu nádhernej hudby, ktorej jednotlivé časti sa dodnes hrajú aj na samostatných koncertoch.

debata chyba
Viac na túto tému: #balet #Incheba Expo Aréna #Labutie jazero #Royal Moscow Ballet
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy