Herec Dušan Kaprálik oslavuje okrúhlu sedemdesiatku

21.02.2018 09:00
Karol Čálik a Dušan Kaprálik
Karol Čálik a Dušan Kaprálik (vľavo) v komédii Sluha dvoch šéfov - archívna snímka. Autor: ,

Dušan Kaprálik je s Divadlom Nová scéna spätý už 45 rokov.

Za 45 divadelných sezón stvárnil množstvo dramatických, tragikomických aj komediálnych postáv v činoherných i muzikálových predstaveniach. Vďaka územčistému vzhľadu často hrával tragikomické úlohy. Uplatnil sa tiež v rozhlase a televízii, jeho hlas je známy aj z dabingu. Hoci verejnosť pozná Dušana Kaprálika hlavne ako herca, má za sebou aj režisérske skúsenosti.

Narodil sa 21. februára 1948 v Martine. K hereckému umeniu neinklinoval odjakživa, v mladosti bol fanúšikom matematiky a fyziky. V týchto vedných disciplínach absolvoval viacero matematicko-fyzikálnych olympiád. Počas stredoškolských štúdií sa zúčastňoval aj recitačných súťaží, ktoré na všetkých úrovniach suverénne vyhrával. Po maturite na Strednej všeobecnovzde­lávacej škole vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Svoj talent Dušan Kaprálik rozvíjal v Krajovom divadle, neskoršom Divadle Andreja Bagara v Nitre. Členom Divadla Nová scéna v Bratislave sa stal v roku 1973, najprv pôsobil v jej Poetickom súbore. Hosťoval v Slovenskom národnom divadle (SND) a v Divadle a.ha v Bratislave. Ako režisér spolupracoval s viacerými ochotníckymi a mládežníckymi súbormi.

Na divadelných doskách začínal vážnymi postavami, postupne však do svojho hrania vnášal komické črty a karikatúru. Kaprálikove herecké kreácie sa vyznačujú výraznými tragikomickými polohami.

Pred filmovou kamerou stvárnil herec vedľajšie postavy napríklad v snímkach Choď a nelúč sa (1979), Dávajte si pozor! (1990), Jaškov sen (1996), Nedodržaný sľub (2009), Červený kapitán (2016), Učiteľka (2016) alebo Únos (2017).

Do bohatej televíznej filmografie Dušana Kaprálika patria známe tituly Americká tragédia (1976), Višňový sad (1978), Profesor na bielom koni (1984), Tá tajovská voda mútna (1987), Mladé letá (1993), Národný hriešnik (1994), Iba taká hra (1995) a mnohé ďalšie. Televíznym divákom môže byť známy aj zo seriálov Moje kone vrané (1980), Lekár umierajúceho času (1983), Domov (1985) alebo Kriminálka Staré Mesto (2010–2013).

Okrem divadla a filmu sa jubilant venuje aj dabingu. V rámci profesie 20 rokov pôsobil ako pedagóg na Konzervatóriu v Bratislave, kde odovzdával svoje skúsenosti mladšej generácii. Literárny fond udelil v roku 2010 Dušanovi Kaprálikovi cenu za celoživotné dielo v oblasti divadla a rozhlasu.

V domovskom Divadle Nová scéna aktuálne účinkuje v komédiách Sluha dvoch šéfov, Pi čaj, miláčik!, v muzikáli Mamma Mia! a hudobnej rozprávke Kozliatka a vlk, kde hrá spolu so svojim synom Martinom, dcérou Zuzanou, nevestou Miškou a dvoma vnúčatami v réžii ďalšieho syna Ondreja Kaprálika.

#výročie #Dušan Kaprálik
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku