V Bábkovom divadle na Rázcestí pripravili ďalšiu premiéru pre batoľatá

05.03.2018 10:13
Hmatuláci, Bábkové divadlo na Rázcestí
Na základe hmatových vnemov, dotykov tvrdého, mäkkého, hladkého, tekutého, zažívajú deti a ich rodičia počas predstavenia Hmatuláci asociatívnu púť plnú objavov. Autor:

Banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí tvorí pre celkom malé deti už od roku 2011. Ďalšou premiérou pre batoľatá je predstavenie Hmatuláci, ktoré kontinuálne nadväzuje na Batolárium, Akvabatolárium, Farbatolárium a Čiarkolárium.

V strede divadelnej sály, ktorá je v tomto prípade hľadiskom, sa najmenší pekne povyzúvajú ako pred vstupom do obývačky. Batolivé deti rady behajú bosé a aj na takúto drobnosť, okrem hygienických dôvodov, divadelníci pamätali. A začne sa biela cesta hmatom, na ktorej deti sprevádzajú herci Ivana Kováčová/Anna Zemaníková, Martin Frank v réžii Mati Grifelovej. Toto malé tvorivé zoskupenie má premiérou za sebou kus tvrdej práce. Tvoriť pre deti je možno najkrajšie, ale určite najťažšie. Detský divák sa nedá oklamať a udržať pozornosť batoliat od 13 mesiacov do troch rokov je skutočné umenie.

Batoliví hmatuláci spoznávajú v novej premiére Bábkového divadla na Rázcestí svet hmatom. Okolo nich sa valí voda, plávajú rybičky, vystupujú divadelné postavičky, hrá krásna hudba –Juraj Haško a.h., a deti sa môžu dotýkať. A to po nich vôbec netreba upratovať. Až teraz si uvedomujeme, akou obrovskou zručnosťou a empatiou disponujú herci a tvorivý i technický ansámbel divadla. Súčasťou predstavenia je tieňové divadlo, premietanie, hra s loptami a hlavne výzva. Výzva všetkého sa dotknúť, pokotúľať, posunúť, nič nerozbiť! A pritom sa hrať. Na základe hmatových vnemov, dotykov tvrdého, mäkkého, hladkého, tekutého, zažívajú deti a ich rodičia asociatívnu púť plnú objavov.

Svet Hmatulákov je inšpirovaný multisenzorickým prostredím a teóriou snoezelen, ktoré priaznivo vplývajú na rozvoj predstavivosti a tvorivosti. Zmyslovými dotykmi rozvíjajú vzťah medzi dieťaťom a rodičom, poskytujú príjemný a bezpečný priestor pre zážitok a hru. A aby toho nebolo málo, na záver predstavenia čaká deti úžasná herňa plná hráčskych elementov pre batoľatá.

Tvorivý ansámbel Babkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici vykúzlil čarovné predstavenie pre najmenšie deti a keďže ide o jediné divadlo, ktoré na Slovensku pracuje pre malé, často ledva chodiace a nič nehovoriace deti, môžu Stredoslovákom ostatné mamičky, pri nohách ktorých sa batolia malé deti, len závidieť. Predstavenie trvá 30 minút.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Bábkové divadlo na Rázcestí
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku