Divadelná Nitra umelcom: Vytvorte vlastnú inscenáciu

Asociácia Divadelná Nitra vyhlásila výzvu pre slovenských umelcov na naštudovanie divadelnej inscenácie, ktorá bude ich autorským dielom. Víťazná hra bude následne uvedená na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra 2020, ktorého hlavnou myšlienkou bude nová mravnosť.

10.05.2019 07:00
Divadlo Andreja Bagara Foto: ,
Víťazná hra bude uvedená na festivale Divadelná Nitra 2020, ktorý sa koná aj na scéne Divadla Andreja Bagara.
debata

Inscenácia má byť dielom tvorivého tímu maximálne šiestich divadelných, ale aj iných umelcov zo Slovenska, ktorí predložia svoj projekt do 17. júna. Zo zaslaných projektov vyberie Asociácia Divadelná Nitra v konzultácii s partnermi jeden umelecký tím, ktorý začne s prípravou inscenácie v novembri.

„Našou snahou je podporiť umeleckú tvorbu, ktorá nie je obmedzovaná predsudkami vo vzťahu k divákom. Naopak, malo by ísť o projekty, ktoré experimentujú s ich zapájaním. Napríklad pri výskume, zbere informácií, voľbe témy inscenácie a jej rozpracovaní formou diskusií s divákmi, ale aj v podobe účinkovania širšieho publika. Konkrétne formy už nechávame na zváženie tvorcom,“ vysvetlila Anna Šimončičová, manažérka projektu BeSpectACTive!, v rámci ktorého bude nová inscenácia pripravovaná.

Ako pripomenula, nové scénické dielo vznikne v spolupráci s ďalšími tromi zahraničnými partnermi, ktorí v roku 2020 poskytnú priestor na tvorivé pobyty v Írsku, Slovinsku a Belgicku. Výzva je určená umelcom, ktorí chcú prekročiť hranice Slovenska.

„Tri kreatívne zahraničné pobyty im prinesú nové skúsenosti, inšpiráciu i kontakty a veríme, že otvoria aj príležitosti pre ďalšiu spoluprácu v európskom prostredí. Zaväzujeme sa podporiť aj nasledujúcu prezentáciu inscenácie v zahraničí. S týmto cieľom plánujeme pozvať na festivalovú premiéru približne 30 reprezentantov významných európskych kultúrnych domov a podujatí,“ dodala Šimončičová.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nitra #Divadelná Nitra #mravnosť