Zomrel americký divadelný režisér a producent Harold Prince

01.08.2019 11:09
Harold Prince divadlo režisér úmrtie
Harold Prince na archívnej snímke drží cenu Tony za najlepšieho režiséra za Show Boat v New Yorku. Autor: ,

Vo veku 91 rokov zomrel v stredu významný americký divadelný režisér a producent Harold Prince. Prince, ktorý zomrel po krátkej chorobe na Islande cestou z Európy do New Yorku, zaznamenal veľké úspechy s muzikálmi na Broadwayi a získal 21 divadelných cien Tony. Režíroval muzikály ako Kabaret, Sweeney Todd, Evita či Fantóm opery.

Kariéru začal ako koproducent niekoľkých muzikálov vrátane West Side Story z roku 1957. Ako producent slávil úspech napríklad s muzikálom Fidlikant na streche, s ktorým zaznamenal na Broadwayi v rokoch 1964 až 1972 rekordných viac ako 3000 predstavení.

Muzikál o samotnom režisérovi a producentovi s názvom Prince of Broadway uviedli premiérovo v roku 2015 v Japonsku a o dva roky aj na Broadwayi. Sú v ňom skladby z mnohých slávnych muzikálov, na ktorých sa podieľal.

Britský hudobný skladateľ sir Andrew Lloyd Weber uviedol, že Prince „nebol len princom muzikálov“, ale „korunovanou hlavou“, ktorá režírovala dva z jeho najvýznamnejších muzikálov – Evitu a Fantóma z opery.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#úmrtie #divadlo #réžia #Harold Prince
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku