Slovenský divadelný súbor Teatro Colorato bodoval v Cannes

Divadlo Teatro Colorato z Bratislavy získalo ocenenie na divadelnom festivale „LES THEATRALIES DE CANNES 2019“ v THEATRE ALEXANDRE III. v Cannes.

14.08.2019 16:00
debata

Mladí profesionáli sa na festivale predstavili s divadelnou inscenáciou LOUIS BRAILLE na motívy textu Beaty Panákovej v réžii Petra Weincillera. Organizátori festivalu udelili slovenskému Teatro Colorato najvyššie ocenenie a to „Zlatú hviezdu z Cannes“. Inscenácia získala cenu „za originalitu, adekvátnosť a prepojenie vizuálneho scénického spracovania s témou hry a v neposlednom rade za vynikajúci výkon“.

Slovenský divadelný súbor Teatro Colorato. Foto: Teatro Colorato
Teatro Colorato Slovenský divadelný súbor Teatro Colorato.

Hra LOUIS BRAILLE hovorí o životnej ceste vynálezcu písma pre nevidiacich a húževnatosti človeka napriek handicapu nevzdávať sa v ťažkých životných situáciách. Organizátori festivalu udeľujú najlepším súborom tri ceny – „HVIEZDY Z CANNES“.

„Keď som sa o festivale v Cannes dozvedel, patrí totiž medzi mladé festivaly, napísal som organizátorom mail v angličtine. Prekvapila ma odpoveď s prosbou, či by sme mohli komunikovať francúzsky, česky alebo slovensky. Až potom som zistil, že hlavným organizátorom je pán Jaromír Knittl, ktorý je pôvodom Čech, a už dlhé roky pôsobí vo Francúzsku ako riaditeľ divadla Theatre Azur. Pred rokom 1968 dokonca pôsobil aj na VŠMU. Takže slovo dalo slovo, a na pozvanie nebolo treba dlho čakať. Museli sme si však pozháňať prostriedky na cestu,“ prezradil režisér Peter Weinciller.

Spomedzi 13-tich súborov z Francúzska, Argentíny, Portugalska ocenili slovenské Teatro Colorato najvyšším ocenením. Francúzi boli nadšení, Teatro Colorato si vyslúžilo množstvo gratulácií od členov zahraničných súborov, profesorov divadelných škôl, lektorov letných divadelných kurzov v Cannes, režisérov, ba dokonca aj od divadelných technikov.

„Myslím, že bolo vcelku vtipné, že Slováci prišli hrať do Francúzska hru o osobnosti francúzskych dejín. Keď sme prišli do divadla ALEXANDRE III. a začali vybaľovať scénu, videli sme, že tam pracujú skúsení, ostrieľaní technici a profíci, ktorí už zažili naozaj všeličo. Bolo veľmi milé, keď jeden z nich pozrel na scénu a poznamenal: "Toto bude dobré predstavenie.“ Keďže sme hrali v slovenčine s francúzskymi titulkami, divácke prijatie bolo veľmi ústretové a na konci bolo len počuť výkriky zo sály: „Bravo!““, neskrýva radosť Peter Weinciller.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Teatro Colorato