Jozef Bednárik je prvým slovenským dramatikom vyobrazeným na limitovanej bankovke

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre vydáva v rámci svojej jubilejnej 70. sezóny zberateľskú eurobankovku, na ktorej bude vyobrazený režisér Jozef Bednárik.

18.12.2019 10:00
bankovka Bednarik Foto:
Portrét Jozefa Bednárika zdobí limitovanú edíciu bankoviek.
debata

Bankovka s Bednárikom vychádza v limitovanom počte 10.000 kusov. Divadlo ju do života uvedie v piatok 20. decembra. Bankovky označené rokom vydania a poradovým číslom série sa v limitovaných nákladoch vyrábajú v spoločnosti Oberthur Technologies v Paríži, ktorá vyrába aj pravé eurobankovky.

Filozofiou takýchto bankoviek je zvyšovanie povedomia verejnosti v rámci jednotlivých krajín Európy o najzaujímavejších kultúrnych pamiatkach, turistických lokalitách, podujatiach a známych osobnostiach. Jozef Bednárik je prvou slovenskou osobnosťou z oblasti dramatických umení, ktorá sa objaví na suvenírových bankovkách, uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Herec a predovšetkým režisér Jozef Bednárik prežil v rámci svojej profesionálnej divadelnej kariéry najdlhšie obdobie práve v nitrianskom divadle. Začínal v ňom v roku 1971 ako herec, neskôr sa z neho stal profesionálny režisér a nakoniec v ňom uviedol aj najviac svojich činoherných aj muzikálových réžií. Práve vďaka jeho výnimočnému režijnému rukopisu a umeleckému formovaniu celej jednej hereckej generácie nitrianskeho divadla sa 80. roky považujú za zlatú éru DAB v Nitre, pripomenul Dóczy.

V jubilejnej 70. divadelnej sezóne si DAB v Nitre jeho osobnosť pripomína vydaním suvenírovej bankovky s ilustráciou od akademického maliara Stanislava Lajdu. Okrem toho bola v priestoroch DAB osadená Bednárikova busta od akademického sochára Milana Ormandíka. Jeho meno už zdobí aj mramorovú stenu slávy vo foyer nitrianskeho DAB. Podobizne Jozefa Bednárika budú aj na poštových známkach, ktoré sa objavia na divadelných novoročných prianiach.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #divadlo #Jozef Bednárik #bankovka