Štátne divadlo Košice uvedie hru Jurgova Hana

Prvou premiérou Štátneho divadla Košice v roku 2020 bude v piatok 24. januára na Malej scéne ŠDKE súčasná slovenská hra Jurgova Hana inšpirovaná poviedkou Ivana Horvátha Dve ženy Petra Jurgu.

13.01.2020 09:00
debata

Jej autorom je slovenský prozaik slovenský prozaik, básnik, dramatik, scenárista a textár Silvester Lavrík píšuci pod pseudonymom Hana Naglik. Činohra ŠDKE ju uvedie v réžii Aleny Lelkovej.

Divadelná hra na motívy poviedky Ivana Horvátha... Foto: Štátne divadlo Košice
jurgova hana vizual Divadelná hra na motívy poviedky Ivana Horvátha Jurgova Hana je prvou premiérou roku 2020 Štátneho divadla Košice.

„Divadelná hra je pokračovaním a rozvinutím príbehov Petra Jurgu, jeho ženy Eny, slúžky Katy a ich detí. Je pútavou až modelovou sériou úvah o rodine, spoločenstve, komunite, o našej minulosti, ktorá je nedopovedaná, zamlčaná a zahmlená, a o tom, ako nás biele miesta v našej rodinnej anamnéze dokážu prekvapiť i zasiahnuť.

Jurgova Hana to je cesta k hľadaniu vlastnej identity v spleti lží, približností i osamelosti. Na pomedzí vlastných vín a rán a možnosti nového začiatku. Dá sa však začať bez pravdy? Bez lásky? Bez odpustenia? Bez pochopenia?,“ hovorí o pripravovanej inscenácii dramaturgička Miriam Kičiňová.

V Jurgovej Hane sa na malej ploche, v krátkych úsečných vetách, v expresívnych situáciách, vo vyhrotených emóciách, diváci stretnú s dvomi rodinami, s uzavretými komunitami.

„S rodičmi a deťmi, ktoré bojujú, proti sebe i so sebou, každý svojim spôsobom so zažitými stereotypmi správania, s vlastnou neistotou a strachom, s pocitom viny. Vymanenie sa z tohto kolobehu nie je jednoduché a spolu s postavami môžeme prekráčať láskou a smrťou, zažiť túžbu po prijatí, rodine, aj odmietnutie a stratu. Bolesť, ktorá sa násobí smrťou a pocitom viny. Ale aj nájdenie tej vnútornej sily, ktorá je schopná kolobeh ubližovania zastaviť,“ dodáva Kičiňová.

Režisérkou nového titulu je rodáčka z Humenného Alena Lelková, pre ktorú je to tretia spolupráca so Štátnym Divadlom Košice. Ako dramaturgička sa pred vyše desiatimi rokmi podieľala na úspešnej inscenácii hry Dala Wassermana Prelet nad hniezdom kukučky v réžii Michala Vajdičku.

V roku 2016 inscenovala už ako režisérka aj ďalšiu úspešnú inscenáciu Moje baby írskej autorky Elaine Murphy, ktorá je stále v programe ŠDKE. K Jurgovej Hane sa Lelková vracia po takmer trinástich rokoch. Jej študentská inscenácia tejto hry získala hlavnú cenu na festivale Nová dráma 2007.

Režisérka si do realizačného tímu pripravovanej premiéry prizvala kostýmovú výtvarníčku Mariju Havran, scénografa Juraja Poliaka, hudbou prispeje Lajko Felix, o hudobný mix sa stará Oskar Lelko a pohybovo na predstavení spolupracuje Stanislav Marišler.

V postave Petra Jurgu uvidia diváci Ivana Krúpu, jeho ženu Hanu stvárni Tatiana Poláková, slúžku Katu Dana Košická. Ako Gustáv sa predstaví Michal Soltész, Benjamína hrá Tomáš Diro a Svrčka František Balog.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #divadelná premiéra #Štátne divadlo Košice