Život za divadlo má televíznu premiéru

Dokumentárny film Život za divadlo, ktorý je príspevkom režisérky Anny Gruskovej k 100. výročiu vzniku profesionálneho divadla na Slovensku, bude mať televíznu premiéru.

14.02.2020 14:00
Život za divadlo Foto:
Film Život za divadlo je prierezom slovenského divadelného života.
debata

„RTVS ho uvedie v nedeľu 23. februára o 20.40 h na Dvojke,“ TASR o tom informovala PR manažérka filmu Zuzana Golianová. Autorka sa v ňom zamerala na päť výrazných osobností – Oskara Nedbala, Viktora Šulca, Jána Jamnického, Magdu Husákovú-Lokvencovú a Blaha Uhlára, ktorých osudovo poznačila vášeň k ich profesii a doba, v ktorej žili.

Film má za sebou svoju kinopremiéru a bude súčasťou ďalších podujatí, ktoré sa uskutočnia v rámci Roku slovenského divadla 2020. „Dokument Život za divadlo čakajú aj projekcie na výstave Storočie divadla stopy a postoje v SNM – Historickom múzeu na Bratislavskom hrade, a to 16. mája a 13. júna tohto roku,“ doplnila Grusková, ktorá sa podpísala pod réžiu, scenár, námet aj produkciu snímky.

Témou dokumentu je konfrontácia profesionálneho divadla na Slovensku a doby, v ktorej vznikalo. Autorka chcela priniesť nový uhol pohľadu na divadelné umenie, ktoré býva zväčša prezentované bez širších spoločenských súvislostí. Vo filme účinkujú a vybranú päticu predstavujú riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete, teatrologička Michaela Mojžišová, teatrologička Eva Kyselová, teatrológ Karol Mišovic, režisérka a performerka Sláva Daubnerová, teatrológ Marek Godovič, režisér a spoluzakladateľ divadla Stoka Blaho Uhlár, herci a herečky Stoky a mnohí ďalší zo záznamu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #SND #Blaho Uhlár #Oskar Nedbal #Magda Husáková - Lokvencová #Ján Jamnický
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy