Život za divadlo má televíznu premiéru

14.02.2020 14:00
Život za divadlo
Film Život za divadlo je prierezom slovenského divadelného života. Autor:

Dokumentárny film Život za divadlo, ktorý je príspevkom režisérky Anny Gruskovej k 100. výročiu vzniku profesionálneho divadla na Slovensku, bude mať televíznu premiéru.

„RTVS ho uvedie v nedeľu 23. februára o 20.40 h na Dvojke,“ TASR o tom informovala PR manažérka filmu Zuzana Golianová. Autorka sa v ňom zamerala na päť výrazných osobností – Oskara Nedbala, Viktora Šulca, Jána Jamnického, Magdu Husákovú-Lokvencovú a Blaha Uhlára, ktorých osudovo poznačila vášeň k ich profesii a doba, v ktorej žili.

Film má za sebou svoju kinopremiéru a bude súčasťou ďalších podujatí, ktoré sa uskutočnia v rámci Roku slovenského divadla 2020. „Dokument Život za divadlo čakajú aj projekcie na výstave Storočie divadla stopy a postoje v SNM – Historickom múzeu na Bratislavskom hrade, a to 16. mája a 13. júna tohto roku,“ doplnila Grusková, ktorá sa podpísala pod réžiu, scenár, námet aj produkciu snímky.

Témou dokumentu je konfrontácia profesionálneho divadla na Slovensku a doby, v ktorej vznikalo. Autorka chcela priniesť nový uhol pohľadu na divadelné umenie, ktoré býva zväčša prezentované bez širších spoločenských súvislostí. Vo filme účinkujú a vybranú päticu predstavujú riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete, teatrologička Michaela Mojžišová, teatrologička Eva Kyselová, teatrológ Karol Mišovic, režisérka a performerka Sláva Daubnerová, teatrológ Marek Godovič, režisér a spoluzakladateľ divadla Stoka Blaho Uhlár, herci a herečky Stoky a mnohí ďalší zo záznamu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SND #Oskar Nedbal #Magda Husáková - Lokvencová #Ján Jamnický #Blaho Uhlár
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku