Rusalka k storočnici SND

27.02.2020 15:00
Antonín Dvořák - Rusalka
Jolana Fogašová (Cudzia kňažná) a Peter Berger (Princ) v inscenácii Dvořákovej opery Rusalka. Autor:

Riaditeľovi Opery Slovenského národného divadla Rastislavovi Štúrovi jubilejná sezóna nevychádza. Prvú premiéru naservíroval až v jej druhej polovici, rozpadol sa mu avizovaný inscenačný tím a dramaturgia nesľubuje nič, čo by ladilo s historickými míľnikmi storočnej inštitúcie.

Rusalka Antonína Dvořáka pritom mohla priniesť príspevok do celosvetovej polemiky o možnostiach výkladu viacrozmernej rozprávky. Vedenie opery, u nás v jednej osobe riaditeľ aj šéfdirigent (dramaturgov zastupujú režiséri), dalo striktný limit vytvoriť rodinné predstavenie. Vraj slovenský divák miluje len ilúziu nepoškvrnenej, mesiačkovo-hviezdičkovej, jazernej a lesno-zámkovej rozprávky. Modernejšie výklady neprijíma. Poznať tak vkus publika! Nie toho stádovito tlieskajúceho postojačky, ale toho zorientovaného v dianí mimo našej cielene udržiavanej „bubliny“.

Rusalka je jednou z opier, kde kreatívni inscenátori testujú presahy prvého plánu do širšieho spoločenského, filozofického i morálneho kontextu. Vedia rozčeriť hladinu, provokovať, ba neraz ani netrafia cieľ. Ale dnešné operné divadlo je aktuálne, polemické, tne do živého a pokiaľ sa nedostáva do kríža s hudbou, nekope si vlastný hrob.

Bratislavská Rusalka v réžii šesťdesiatpäťroč­ného operného debutanta Martina Kákoša je zrkadlom konzervatívneho hodnotového nastavenia objednávateľa a jeho ochoty podriadiť sa. Možno má na Rusalku vlastný názor (jeho náčrt v bulletine mohol byť zaujímavý), možno rozviazané ruky by priniesli riešenie. Takto sme sledovali esteticky zastaranú, iluzívnu rozprávku bez apelatívnych posolstiev. V stej sezóne sa SND vracia v čase prinajmenšom do polcesty.

Po odrieknutí Ondreja Lenárda naštudoval Rusalku Ondrej Olos. Mladý talentovaný dirigent, ktorý sa však zatiaľ hlbšie pod rafinované farebné a výrazové detaily dostáva len opatrne. Prevádzkovo prijateľná, no nie šokujúca interpretácia. Dve kompletné obsadenia vygenerovali aj nadpriemerné sólistické kreácie. V Kataríne Juhásovej rastie Rusalka s patričným objemom tónu, tmavšou farebnosťou, u ktorej cítiť vývoj postavy. Peter Berger je v zahraničí osvedčeným, typovo vierohodným Princom a jeho zvučný tenor poľahky napĺňal hľadisko. Azda ešte dramatická Cudzia kňažná Adriany Kohútkovej. Ostatných buď už poznáme z minulých naštudovaní, alebo ostali v medziach priemeru. Tam niekde sa pohybovala naša nová Rusalka. Jednoducho vypovedala o tom, ako si terajšie vedenie súboru predstavuje operu v 21. storočí. A ako ostávame v izolácii.

Hodnotenie Pravdy: 2,5 hviezdičky

Antonín Dvořák: Rusalka / réžia: Martin Kákoš / dirigent: Ondrej Olos / scéna: Milan Ferenčík / kostýmy: Ľudmila Várossová / premiéra: Opera SND 20. a 22. februára

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SND #100 rokov SND
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku