Postavy histórie v bábkovom seriáli

24.03.2020 16:00
Johan Kempelen
Majster Pavol z Levoče, mních Cyprián z Červeného Kláštora, Johann Wolfgang Kempelen, Štefan Banič, Koloman Sokol aj Ondrej Nepela budú hrdinami nového bábkového seriálu Hlavule. Autor:

Majster Pavol z Levoče, mních Cyprián z Červeného Kláštora, Johann Wolfgang Kempelen, Štefan Banič, Koloman Sokol aj Ondrej Nepela budú hrdinami nového bábkového seriálu Hlavule. Seriál bude vysielať Jednotka v nedeľu ráno, prvú časť 5. apríla o 9. hodine.

Prvá séria šiestich dielov zobrazuje reprezentačnú vzorku osobností naprieč storočiami až po súčasnosť. Príbehy sa začínajú v renesančnej Levoči a končia sa v 20. storočí v Bratislave. Ich výber podliehal historickému odkazu a zaujímavému životnému príbehu hlavných postáv, ktorých pôsobenie malo presah aj mimo našich hraníc.

Všetkých šesť príbehov prepája postava legendárneho Gašparka. V 13-minútových častiach predstaví divákom jednoduchou formou osudy slovenských osobností z rôznych historických období a s dávkou autorskej fikcie priblíži dôležité okamihy ich života.

Hlavné postavy nahovorili známi slovenskí herci a herečky Tomáš Maštalír (majster Pavol z Levoče), Vladimír Kobielsky (mních Cyprián), Marek Majeský (Johann Wolfgang Kempelen), Miro Noga (Štefan Banič), Boris Farkaš (Koloman Sokol) a Juraj Kemka (Ondrej Nepela). Gašparka, ikonickú postavu bábkového divadla, ktorá vznikla a formovala sa naprieč mnohými storočiami, takže prešla rozmanitým vývojom a transformáciou, nahovoril Peter Kadlečík.

RTVS sa v seriáli okrem jednoznačných faktov o historických osobnostiach zamerala skôr na menej známe informácie z ich života. Priblíži v ňom prekvapivé momenty a ich zanietenosť pre to, čomu sa venovali. Príkladom je Štefan Banič, o ktorom sa tradovalo, že pri teste svojho padáka skočil z vysokého mrakodrapu, avšak na svoj experiment si vybral „iba“ päťposchodový dom.

Inšpiráciou pre tvorcov a RTVS bolo priblížiť históriu a zaujímavé osobnosti mladším divákom pútavou formou prostredníctvom bábok, keďže takýto formát v televíznej tvorbe roky absentoval. V tejto súvislosti tvorcovia oslovili prof. Jozefa Leikerta, ktorý sa stal odborným poradcom a koncepčne pomohol s výberom konkrétnych hrdinov.

Na výtvarných návrhoch a realizáciách jednotlivých bábok pracoval bábkarský scénograf a technológ Von Dubravay a výtvarné návrhy na jednotlivé scény, v ktorých sa dej odohráva, pripravila animátorka, oceňovaná výtvarníčka Michaela Čopíková z Ové Pictures.

Seriál vzniká v koprodukcii RTVS, Slovak Motion Picture (SMP) a Studio 727 kombináciou viacerých animačných techník, v ktorých sa tvorcom podarilo prepojiť formu bábkového seriálu s využitím moderných animačných postupov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Štefan Banič #mních Cyprián #Majster Pavol z Levoče #Koloman Sokol #Johann Kempelen
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku