Košice uvedú mimoriadne predstavenie k výročiu popravy Milady Horákovej

Mimoriadnym predstavením „Milada Horáková“, pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, si Štátne divadlo Košice (ŠDKE) v sobotu 27. júna pripomenie 70. výročie justičnej vraždy českej právničky a političky. Horáková sa stala symbolom najväčšieho z vykonštruovaných politických procesov 50. rokov 20. storočia v komunistickom Československu.

21.06.2020 16:56
Milada Horáková Foto:
Inscenácia Milada Horáková je multižánrový projekt, ktorý odohrá Štátne divadlo Košice.
2

Multižánrové tanečné divadlo Milada Horáková režiséra a choreografa Ondreja Šotha malo v Štátnom divadle Košice svetovú premiéru v polovici februára tohto roka a bolo predposlednou inscenáciou, ktorá pribudla do repertoáru divadla pre vypuknutím koronavírusovej pandémie. V deň výročia justičnej vraždy tak Štátne divadlo Košice s hlbokou úctou venuje predstavenie pani Jane Kánskej, dcére Milady Horákovej. List, ktorý jej napísala mama v cele smrti, sa k vtedy šestnásťročnej dcére dostal po neuveriteľných štyridsiatich rokoch.

Režisér a choreograf Ondrej Šoth o spracovaní príbehu Milady Horákovej spred siedmich desiatok rokov uvažoval už dávnejšie. „Odkedy som sa dozvedel o jej osude, mám pocit, že je to jeden z najväčších dramatických príbehov 20. storočia. Asi pred piatimi rokmi som začal vážne uvažovať o jeho spracovaní v inscenácii. Napokon som sa skôr dostal k Denníku Anny Frankovej. Ale keď som dostal otázku, akej téme by som sa chcel vo svojej „jubilejnej“ sezóne venovať, moja odpoveď bola jasná,“ povedal Ondrej Šoth pred februárovou premiérou.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Štátne divadlo Košice #Milada Horáková