Na Zvolenskom zámku predstavia známy portrét Jána Francisciho

30.06.2020 07:00

Známy portrét Jána Francisciho ako kapitána slovenských dobrovoľníkov od maliara Petra Michala Bohúňa, predstavia v priestoroch Slovenskej národnej galérie na Zvolenskom zámku jej pracovníci návštevníkom v stredu 1. júla o 18. hodine. Obraz je jedným z najikonickejších diel slovenského výtvarného umenia.

Výtvarná podobizeň Janka Francisciho od maliara...
Výtvarná podobizeň Janka Francisciho od maliara Petra M. Bohúňa. Autor: Matica slovenská

Ako pre TASR uviedla programová pracovníčka galérie Stanislava Kočišová, s týmto obrazom sa zoznamujeme už v detstve v učebniciach dejepisu, slovenského jazyka, či výtvarnej výchovy. „V rôznorodej literatúre reprezentuje historické udalosti revolučného roku 1848, v širšej miere dokonca snáď aj celé 19. storočie slovenských dejín,“ priblížila.

Do našej pamäti však tento obraz preniká aj inými cestami, neraz v podobe zobrazení na upomienkových predmetoch, v reklame, či, naopak, na vysokej úrovni v rámci reprezentácie hlavy nášho štátu. „Zoznámiť sa s týmto dielom osobne býva napriek tomu veľakrát prekvapivé,“ dodala Kočišová.

Obraz návštevníkom priblíži kurátorka zbierok starého umenia SNG Eva S. Kotláriková.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Peter Michal Bohúň
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku