Pouliční umelci vždy zbierali peniaze do klobúka

, 01.07.2020 09:00
Cirkul art
Z predstavenia Cirkul´art. Autor:

Dosahy koronakrízy pociťujú umelci na celom svete. Riaditeľ festivalu nového cirkusu Cirkul’art a producent festivalu Kremnické gagy Pavol Kelley je správou o krachu Slnečného cirkusu zarmútený, ale nestráca nádej na obnovenie živého umenia. Pouliční umelci vždy zbierali peniaze do klobúka, vedeli prečkať núdzu. Bez ochotných ľudí by však neprežili.

Pavol Kelley je riaditeľ festivalu nového...
Pavol Kelley je riaditeľ festivalu nového cirkusu Cirkul’art a producent festivalu Kremnické gagy. Autor: Boris Németh

Ako ste prijali správu, že slávny Slnečný cirkus pre pandémiu krachuje?

Cirque du Soleil je inštitúcia a značka, je obrovská škoda, že končí. Založil ju Kanaďan Guy Laliberté ako pouličný umelec, ktorý zbieral peniaze do klobúka, svojou pracovitosťou vybudoval svetovú divadelno-cirkusovú značku, ktorá cestuje s viac ako tridsiatimi predstaveniami po celom svete. V Kanade majú dokonca Národnú školu cirkusových umení, vedie ju Slovenka Daniela Arendášová.

Ako prežívajú cirkusoví umelci na Slovensku?

Divadelníci, herci a vôbec ľudia, ktorí robia živé umenie, sú naďalej v kríze. Uvoľňovanie nepostupuje tak, aby sa mohlo hrať. Akrobati sa stále udržiavajú v kondícii, ale publikum im chýba. Sme ešte „v poloospalej hladine“. V máji mal desiaty ročník festivalu nového cirkusu Cirkul’art divákom priniesť viac ako sto predstavení s umelcami z viac ako 30 krajín. Žiaľ, celý projekt sme museli presunúť o rok.

Festival nového cirkusu Cirkul'art je na...
Festival nového cirkusu Cirkul'art je na Slovensku už desať rokov. Autor: Matus Lago

Podstatou cirkusu je migrácia – medzi mestami aj medzi krajinami, a teraz, keď je všetko zastavené, umelci nemôžu prinášať umenie a radosť rôznym národom a generáciám. Cirkus má univerzálny nonverbálny jazyk, ktorému rozumie každý, preto je populárny, ale o to je náročnejší na prácu umelca. Nový cirkus prináša divadelný príbeh spojený s cirkusovým umením, divadlo tu obohacuje cirkus a cirkus obohacuje divadlo.

Kto sa novému cirkusu venuje na Slovensku?

Na Slovensku sme založili medzinárodný cirkus Younak, ktorý je inšpirovaný folklórom, divadlom a cirkusom, ktorý tvorí tím zložený zo Slovákov, Španielov, z Maďarov, Rakúšanov, Čechov. Tento rok sme mali účinkovať na Taiwane a v auguste sme sa tešili na najväčší svetový festival Edinburgh Festival Fringe. Dostať sa tam je obrovská česť, pripravovali sme sa na to tri roky. Kvôli pandémii sme o účasť prišli.

Prvý slovenský nový cirkus Younák spája folklór...
Prvý slovenský nový cirkus Younák spája folklór s divadlom a s cirkusom a má medzinárodné obsadenie. Autor: Matúš Lago

Vy sa však nevzdávate, počas koronakrízy ste prišli s projektom Umelci v uliciach, ktorý dáva umelcom prácu a ľuďom prináša živú kultúru pod ich okná.

Umelci v uliciach sa stretli s veľmi dobrým ohlasom, populárna je najmä naša veľká letiaca štyriapolmetrová hus, ktorú vedie bábkovodič v trojmetrovej výške, ale aj celý živý program. V predstaveniach budeme pokračovať v Bratislavskom kraji. Okrem toho nás už kontaktujú organizátori rôznych podujatí, takže umelci aspoň čiastočne nájdu uplatnenie a ľudia sa dostanú k živej kultúre. Lebo podpory umenia nie je dosť ani za bežných okolností, nieto ešte počas krízy.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Younák #Cirkul’art
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku