Nu Dance Fest predstaví Isadoru Duncan, Generáciu X aj Manifest možností

Medzinárodný festival súčasného tanca a pohybového divadla Nu Dance Fest sa tento rok ponesie v znamení dialógu minulosti a prítomnosti. Ide už o jeho 15. ročník, ktorý sa uskutoční v netradičnom augustovom termíne.

31.07.2020 09:00
manifest moznosti Foto:
Predstavenie Manifest možností Petry Fornayovej nahliada na nežnú revolúciu z rôznych perspektív.
debata

Na viacerých miestach v Bratislave sa od 11. do 17. augusta a od 25. do 26. augusta uskutoční spolu štrnásť tanečných predstavení vrátane troch premiér.

Nu Dance Fest 2020 uvedie napríklad slovenskú premiéru predstavenia rakúskej choreografky Mirjam Sögner Dancer of the Future, ktoré sa inšpirovalo manifestom priekopníčky moderného tanca z prelomu 19. a 20. storočia Isadory Duncan.

„Súčasťou festivalu bude aj večer na tému vyrovnania sa s tým, čo priniesla Nežná revolúcia, a pohľad na 30 rokov, ktoré odvtedy prešli,“ hovorí choreografka Petra Fornayová. Festival v tento večer uvedie prestavenie českého tanečníka a choreografa Michala Záhoru Generace X a Fornayovej predstavenie Manifest možností.

Dialóg medzi minulosťou a prítomnosťou sa odráža aj v dramaturgickom výbere diel. Väčšina umelcov už na festivale účinkovala, navyše niektoré diela sú pokračovaním ich predchádzajúcich predstavení, preto môžu diváci reflektovať posun v ich tvorbe.

Súčasťou programu sú aj workshopy pre deti a workshop pre choreografov. Tiež diskusia na témy ako stav kultúrnej politiky, na ktorej by sa mali zúčastniť aj zástupcovia Ministerstva kultúry SR, pohybové umenie u hendikepovaných umelcov, autorské právo v tanci a syndróm vyhorenia. Na túto diskusiu bude nadväzovať tanečné predstavenie slovenských autorov Maje Hriešik a Lukáša Bobalíka Time Burnout, ktoré sa témou zaoberá.

Istou výhodou posunutia festivalu z apríla na august z dôvodu krízy spôsobenej novým koronavírusom je podľa organizátorov to, že sa vytvoril väčší priestor na prezentáciu domácej a českej tvorby a program festivalu sa predĺžil na deväť dní.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #normalizácia #Nu Dance Fest