Zomrel dlhoročný popredný sólista Opery SND Róbert Szücs

, 29.09.2020 16:40

Róbert Szücs vytvoril na doskách Národného divadla vyše sedemdesiat zaujímavých kreácií operných hrdinov. Kolegom bude chýbať jeho družná povaha, jeho mäkký, pôsobivý barytón a prirodzený herecký prejav.

Popredný sólista Opery SND Róbert Szücs.
Popredný sólista Opery SND Róbert Szücs. Autor: Kamil Vyskočil

Róbert Szücs sa narodil v Budapešti v roku 1942, kde niekoľko rokov pracoval jeho otec. Rodina však pochádzala z Nových Zámkov, kam sa v roku 1944 vrátila. V roku 1964 ukončil Konzervatórium v Bratislave, odbor hra na husliach; súčasne sa venoval opernému spevu u prof. Idy Černeckej.

Operný a koncertný spev vyštudoval na Vysokej škole múzických umení v triede prof. Imricha Godina. Už počas štúdia ako člen speváckeho zboru umeleckého súboru Lúčnica venoval veľkú pozornosť interpretácii piesňovej tvorby.

Sólistom Opery SND sa Róbert Szücs stal v roku 1968 a svojím umením obohacoval operný repertoár vyše štyri desiatky rokov, do roku 2000. Na našu prvú opernú scénu vstúpil ako Fiorillo(ešte ako poslucháč VŠMU) v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly v divadelnej sezóne 1967/1968.

Odvtedy až do roku 2000 vytvoril vyše sedemdesiat zaujímavých kreácií operných hrdinov. Hneď na začiatku umeleckej kariéry ho oslovil W. A. Mozart, bol Grófom Almavivom (Figarova svadba, 1971) a Guglielmom (Così fan tutte, 1971, 1982), nasledovali výrazné úlohy ako Eugen Onegin v rovnomennej Čajkovského opere (1972), ku ktorému sa vrátil počas svojej kariéry niekoľ kokrát,Doktor Malatesta v Donizettiho Donovi Pasqualovi (1973) a postavy vo Verdiho operách Gróf Luna v Trubadúrovi (1974), Georges Germont v opere La traviata (1975), Amonasro v Aide (1978) či Rodrigo v Donovi Carlosovi (1981).

Róbert Szücs ako Eugen Onegin.
Róbert Szücs ako Eugen Onegin. Autor: SND

Róbert Szücs naštudoval niekoľ ko úloh aj v dielach slovenských skladateľov, napríklad vo Frešovej detskej opere Martin a slnko (1975) alebo neskôr v operách Jána Cikkera Juro Jánošík, Vzkriesenie,Roz­sudok, Zo života hmyzu, Eugena Suchoňa Svätopluk, Krútňava či Juraja Beneša Hostina.

Róbert Szűcs pôsobil v období rokov 1969 – 1970 aj v Mestskom divadle v nemeckom Trieri. Rád spomínal na vystúpenie na opernom festivale v Edinburghu v titulnej úlohe Borodinovej opery Knieža Igor. K niektorým postavám v operách W. A. Mozarta sa umelec v priebehu rokov vrátil v rôznych inscenáciách, k jeho obľúbeným však patril Don Giovanni, ktorého naštudoval v divadelnej sezóne 1984/1985. Umelec sa intenzívne venoval aj pedagogickej práci, pravidelne nahrával pre Československý rozhlas a Československú televíziu. Účinkoval v zahraničí, v Bulharsku, bývalom Sovietskom zväze, Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, Anglicku.

„Vedenie Slovenského národného divadla a Opery SND prijalo s veľkým zármutkom správu, že nás opustil bývalý popredný sólista Opery SND Róbert Szücs. Bude nám chýbať jeho družná prítomnosť, budeme s úctou spomínať na jeho priateľskú povahu, mäkký, pôsobivý barytón a prirodzený herecký prejav. S Róbertom Szűcsom sa spolu s verejnosťou rozlúčime v stredu 30. 9. 2020 o 13.00 hod. v historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave,“ uvádza Národné divadlo.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SND
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku