Ministerstvo hľadá nového riaditeľa SND

07.10.2020 11:20

Ministerstvo kultúry vyhlásilo v stredu výberové konanie na obsadenie funkcie generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 7. novembra.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Autor: Ľuboš Pilc

„Cieľom ministerstva kultúry ako zriaďovateľa SND je, aby do čela divadla nastúpila rešpektovaná osobnosť, ktorá zabezpečí nielen autorskú slobodu pre tvorbu, jej hodnotový rozvoj a prezentáciu, ale zvýši transparentnosť, nezávislosť a efektívnosť hospodárenia a fungovania divadla,“ uvádza ministerstvo. Momentálne je dočasným vedením SND poverený Peter Kováč.

Podľa rezortu kultúry by sa záujemcovia o túto prácu vo svojich projektoch rozvoja a riadenia divadla, ktoré sú povinní predložiť, mali zamerať na SND ako na moderný priestor pre jedinečné umelecké zážitky z činohry, opery a baletu.

„Vyžaduje sa dôraz na rozvoj divadla ako otvorenej inštitúcie pre umelcov, verejnosť a aj trendy na domácej i medzinárodnej divadelnej scéne. SND má ponúkať novátorskú a rozmanitú dramaturgiu a efektívne využívať predovšetkým vlastný umelecký kolektív," uvádza ministerstvo.

Od nového vedenia divadla zároveň očakáva stabilizovanie riadiaceho tímu umeleckých, technických aj prevádzkových zložiek.

„Jeho úlohou bude aj modernizácia scénického a technického vybavenia divadla a príprava rekonštrukcie historickej budovy SND. V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 musí budúci štatutár SND prinášať inovatívne riešenia, ktoré budú rozvíjať divadelnú kultúru a zaistia jej dostupnosť pre čo najširšie publikum. V spolupráci s MK SR sa tiež aktívne zapojí do rozvoja divadelného umenia v rámci pripravovanej stratégie rezortu do roku 2030," informuje rezort.

Od uchádzačov očakáva tiež predloženie vízie efektívneho, progresívneho a udržateľného financovania inštitúcie, činnosti jej umeleckých zložiek, celkovej prevádzky a rozvoja ľudských zdrojov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výberové konanie #SND #Slovenské národné divadlo #Ministerstvo kultúry #divadlo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku