Ministerstvo hľadá nového riaditeľa SND

Ministerstvo kultúry vyhlásilo v stredu výberové konanie na obsadenie funkcie generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 7. novembra.

07.10.2020 11:20
debata
Ilustračné foto. Foto: Ľuboš Pilc
SND slovenské národné divadlo Ilustračné foto.

„Cieľom ministerstva kultúry ako zriaďovateľa SND je, aby do čela divadla nastúpila rešpektovaná osobnosť, ktorá zabezpečí nielen autorskú slobodu pre tvorbu, jej hodnotový rozvoj a prezentáciu, ale zvýši transparentnosť, nezávislosť a efektívnosť hospodárenia a fungovania divadla,“ uvádza ministerstvo. Momentálne je dočasným vedením SND poverený Peter Kováč.

Podľa rezortu kultúry by sa záujemcovia o túto prácu vo svojich projektoch rozvoja a riadenia divadla, ktoré sú povinní predložiť, mali zamerať na SND ako na moderný priestor pre jedinečné umelecké zážitky z činohry, opery a baletu.

„Vyžaduje sa dôraz na rozvoj divadla ako otvorenej inštitúcie pre umelcov, verejnosť a aj trendy na domácej i medzinárodnej divadelnej scéne. SND má ponúkať novátorskú a rozmanitú dramaturgiu a efektívne využívať predovšetkým vlastný umelecký kolektív," uvádza ministerstvo.

Od nového vedenia divadla zároveň očakáva stabilizovanie riadiaceho tímu umeleckých, technických aj prevádzkových zložiek.

„Jeho úlohou bude aj modernizácia scénického a technického vybavenia divadla a príprava rekonštrukcie historickej budovy SND. V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 musí budúci štatutár SND prinášať inovatívne riešenia, ktoré budú rozvíjať divadelnú kultúru a zaistia jej dostupnosť pre čo najširšie publikum. V spolupráci s MK SR sa tiež aktívne zapojí do rozvoja divadelného umenia v rámci pripravovanej stratégie rezortu do roku 2030," informuje rezort.

Od uchádzačov očakáva tiež predloženie vízie efektívneho, progresívneho a udržateľného financovania inštitúcie, činnosti jej umeleckých zložiek, celkovej prevádzky a rozvoja ľudských zdrojov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #SND #divadlo #Slovenské národné divadlo #Ministerstvo kultúry #výberové konanie