Udelili ceny za prínos v oblasti divadla

07.10.2020 12:00

Držiteľmi Ceny Slovenského centra AICT - Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla sa stali divadelný pedagóg, vedec a dramatik Karol Horák a divadelná dokumentaristka a publicistka Elena Blahová-Martišová.

Slovenské centrum AICT udeľuje Cenu za mimoriadny prínos v oblasti divadla od roku 2015. Jej zámerom je upozorniť na tých, ktorí svoju nenahraditeľnú prácu pre slovenské divadlo odvádzajú mimo svetiel rámp a bez potlesku divákov.

V roku 2020 sa výbor SC AICT rozhodol cenu udeliť v zmysle štatútu tejto ceny až dvom laureátom, s prihliadnutím na výnimočnosť Roku slovenského divadla 2020.

Karol Horák získal ocenenie za dlhoročnú pedagogickú prácu spätú s divadelnou tvorbou v Študentskom divadle Prešovskej univerzity a divadelnou prácou v Akademickom Prešove, Súťaži amatérskej umeleckej tvorby vysokoškolákov Slovenska.

Karol Horák, divadelný pedagóg, dramatik a vedec
Karol Horák, divadelný pedagóg, dramatik a vedec Autor: AICT

„A v neposlednom rade za podnetnú divadelno-vednú činnosť, v rámci ktorej tento rok vychádza šiesty diel zborníka Kontexty alternatívneho divadla a publikácia Horák – Polák (Hovory o divadle),“ uvádza sa v zdôvodnení organizátora podujatia.

Elene Blahovovej-Martišovej patrí toto ocenenie „za neúnavný základný teatrologický výskum a nedoceniteľnú historiograficko-dokumentaristickú činnosť v oblasti divadla, z ktorej výsledkov čerpajú celé generácie divadelníkov, odborných pracovníkov a kultúrnych publicistov“.

Ocenenie zastrešoval ceremoniál Divadelných ocenení sezóny DOSKY, ktoré sa v tomto roku nebudú udeľovať. Ceny SC AICT tak rozdajú v rámci iných divadelných podujatí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Slovenské centrum AICT #Karol Horák #Elena Blahová-Martišová #divadlo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku