Vo veku 95 rokov zomrel Herbert Kretzmer, textár muzikálu Bedári

15.10.2020 09:18
Británia Kretzmer hudba textár muzikál Bedári...
Britský textár Herbert Kretzmer a jeho manžeka Sybil Severová, na archívnej snímke z 10. decembra 2012, prichádzajú na premiéru Bedárov v New Yorku. Autor: ,

Britský textár, novinár a divadelný kritik Herbert Kretzmer, známy svojou úpravou francúzskeho muzikálu Bedári do angličtiny, zomrel v stredu 14. októbra vo veku 95 rokov.

Kretzmer, ktorý sa narodil v roku 1925 na území dnešnej Juhoafrickej republiky a do Londýna sa presťahoval v roku 1954, napísal aj text skladby Goodness Gracious Me (1960) v interpretácii hercov Petra Sellersa a Sophie Lorenovej. Spolupracoval aj s francúzskym spevákom Charlesom Aznavourom na jeho hitoch Yesterday When I Was Young (1964) a She (1974).

Kretzmer otextoval niekoľko ďalších muzikálov ako Our Man Crichton, The Four Musketeers, Marguerite, Kristina či Can Heironymus Merkin Ever Forget Mercy Humppe and Find True Happiness?

Bedári, muzikál založený na rovnomennom románe Victora Huga z roku 1862, mal francúzsku premiéru v roku 1980. Jeho anglická adaptácia sa hrá v Londýne od roku 1985; ide o najdlhšie hraný muzikál na West Ende a druhý najdlhšie hraný muzikál na svete.

Anglická verzia Bedárov obsahuje známe piesne ako I Dreamed a Dream, Bring Him Home, On My Own alebo Do You Hear the People Sing? Kretzmer získal za svoju prácu na textoch k tomuto muzikálu viacero ocenení vrátane Tony a Grammy. Autorsky sa podieľal aj na oscarovej filmovej verzii Bedárov z roku 2012.

Jeho kolega, britský textár Tim Rice, na sociálnej sieti Twitter označil Kretzmera za „giganta svojho remesla“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úmrtie #textár #Herbert Kretzmer #Bedári
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku