Nitrianske divadlo začína skúšať novú inscenáciu Vlastníci

Novú vlnu radosti priniesla do DAB nová komédia českého autora, ktorú začali skúšať. Chystajú aj online program pre verejnosť.

18.10.2020 07:00
Vlastnici skuska DAB Foto:
Vlastníci sa skúšajú v DAB v Nitre v rúškach a s dezinfekciou v ruke.
debata

Divadlo Andreja Bagara (DAB) začalo čítacími skúškami prípravu novej inscenácie českého autora Jiřího Havelku Vlastníci. Autor hru napísal na základe svojich skúseností s domovými schôdzami, aj preto pôsobí veľmi autenticky nielen v jednotlivých situáciách a nastolených problémoch, ale aj v typológii postáv z reálneho života.

Hra Vlastníci je žánrovo kritickou komédiou a zároveň sociologickou sondou do súčasnej spoločnosti, ktorú reprezentuje vzorka obyvateľov jedného bytového domu. Postavy zobrazujú zástupcov rôznych spoločenských typov a vrstiev: mladý katolícky manželský pár, pragmatickí biznismeni, hysterický homosexuál s maďarskými koreňmi, upätá úradníčka, manželia s tromi deťmi, presvedčený komunista s nostalgiou za niekdajšími časmi, bývalý disident, majetná pani, ktorá prenajíma viacero bytov, starý mládenec žijúci s matkou…

Každý proti každému

Hra je plejádou komických postavičiek a absurdných situácií, pri ktorých sa diváci neubránia smiechu ani ironickému konštatovaniu, že je to „presne ako v našom dome“. „Tešíme sa, že sme začali skúšať, lebo jednak je táto hra celkom vtipná záležitosť a potom sa nám aj uľavilo, že i keď pandemické opatrenia zrušili predstavenia, môžeme aspoň chodiť do práce a skúšať. Hru robíme pre veľkú sálu, takže je tam aj početné obsadenie.

Český film Vlastníci vznikol na základe divadelnej hry Jiřího Havelku.

Námet hry vychádza z domových schôdzí, ktoré všetci dobre poznáme a ktoré nikto normálny nemá rád, pretože sa tam vždy všetci pohádajú. Každý si tam háji svoje záujmy a vyvracia tie susedove. To je vlastne aj alfa a omega Vlastníkov, pretože divák sa môže konfrontovať s charaktermi, ktoré sa zrkadlia v ňom, alebo v jeho susedoch, uviedol režisér inscenácie Matúš Bachynec.

Vlastníci sú nielen vtipnou štúdiou ľudských charakterov, ale aj obrazom toho, aké nemožné je dosiahnuť konsenzus už len v malej vzorke spoločnosti. Hra v malom meradle poukazuje na slabiny systému nepriamej demokracie a zamýšľa sa nad tým, či je vôbec možné, aby štát s takými rozdielnymi skupinami obyvateľov dokázal efektívne fungovať, ak sa nedokáže dohodnúť malá skupina ľudí žijúcich v susedskom spoločenstve. Bytová schôdza a typy postáv, s ktorými sa v hre stretávame, sú prenosné do hociktorej postsocialistickej krajiny. Aj toto bol dôvod, prečo dramaturgia DAB zvolila tento titul – hra ponúka vtipný pohľad na dobre známu tému a na jej pozadí otvára pálčivé celospoločenské otázky.

Premiéra inscenácie bola pôvodne plánovaná na 13. novembra 2020, pandémia však termín zrejme posunie. „Súčasná situácia samozrejme skúšobný proces ovplyvňuje, pretože nevieme, či budeme môcť mať premiéru v povôdne stanovenom termíne. Ale ten pocit z radosti zo skúšania je našťastie krajší a silnejší ako nejaké zákazy, čo platia dnes a zajtra už nemusia," dodal M. Bachynec.

Zrušené predstavenia

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre bolo od štvrtka 15. októbra nútené zrušiť plánované verejné predstavenia. „Je pravdepodobné, že pre divákov v najbližších týždňoch a možno aj mesiacoch nebudeme môcť hrať,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Okrem spomínanej hry Vlastníci sa pripravujú aj konkurzy na tanečníkov a postavy do pripravovaného výpravného muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť, ktorý chce DAB uviesť v septembri 2021.

Divadlo chce aj počas druhej vlny pandémie vynahradiť divákom zrušené predstavenia. Preto už začalo s prípravou bohatého online programu, ktorý bude ponúkať na internete. „Budeme vyrábať produkty, ktoré sú na takýto formát vhodné. Pôjde o rôzne zábavné a vzdelávacie aktivity. Podávame pomocnú ruku aj školám. Práve online priestor chceme využiť na doplnkové vzdelávanie. Pôjde napríklad o lektorské úvody k inscenáciám, ktoré máme v repertoári, rôzne rozbory a podobne,“ povedal J. Dóczy.

DAB už počas prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19 vytvorilo mimoriadne bohatý online program s názvom Spolu VYHRÁME. Obsahoval množstvo rôznych relácií, ktoré si diváci mohli pozrieť na youtube kanáli DAB a na sociálnych sieťach.

Okrem čítania rozprávok a básničiek to boli Divadelné pondelky s komédiami DAB, zaujímavosti Zo zákulisia DAB, seriál, Keď herci(ne)hrajú, projekt divadlosrd.com, Zábavný divadelný kvíz, Divadelný slovník, či magazín Divadelná HIstory. Viaceré internetové relácie bude divadlo pripravovať aj teraz.

Inscenácie však zatiaľ prenášať na internet neplánuje. „Nepredpokladáme, že by sme mali streamovať divadelné predstavenia, pretože náklady sú vyššie ako pri bežnej prevádzke, na čo nemáme zdroje,“ uviedol J. Dóczy.

DAB bude podľa slov jeho riaditeľa naplno pracovať aj napriek tomu, že zrušené predstavenia a nulové tržby mimoriadne negatívne zasiahli do hospodárenia divadla.

„V januári sme mali nastavený tento rok tak, že mal byť rekordný, čo sa týka pestrosti repertoáru, návštevnosti a tržieb. Žiaľ, už teraz môžeme konštatovať, že bude rekordný, ale v tom opačnom a negatívnom zmysle. Tak ako všetky organizácie, ktoré postihla koronakríza, aj my dennodenne riešime, ako hospodáriť so zníženými príjmami a ako čo najlepšie a najefektívnejšie pracovať s prostriedkami, ktoré máme,“ doplnil J. Dóczy.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #divadlo #Divadlo Andreja Bagara v Nitre #DAB #Matúš Bachynec #Vlastníci