Zvolenské divadlo J. G. Tajovského sa ako prvé na Slovensku zapája do pomoci Bielorusku

15.11.2020 13:00

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene sa ako prvé slovenské divadlo zapája do celosvetovej divadelnej štafety „Insulted. Belarus(sia). Worldwide Reading Project". Hra prináša sugestívne posolstvo z epicentra bieloruskej revolúcie.

Divadlo túto premiéru uvedie bezplatne na YouTube kanáli DJGT v stredu 18. novembra 2020 o 18.30 h a záznam zostane sprístupnený ešte aj celý štvrtok 19. novembra 2020.

Hru „Urazení. Bielo®usko" napísal uznávaný bieloruský dramatik Andrej Kurejčik. Prostredníctvom siedmich postáv, ktoré majú reálny predobraz v skutočnosti, približuje rôzne pohľady na boj s totalitným režimom, na cenu slobody a vízie do budúcnosti.

Emočne silná hra sa od septembra 2020 uvádza v rôznych častiach sveta, v rôznych prekladoch a rôznych podobách. Videli ju diváci v mnohých mestách USA, vo Veľkej Británii, Rusku, Írsku, Francúzsku, Poľsku, Litve či v Česku.

Slovenský preklad pripravila Romana Štorková Maliti, čím otvorila priestor aj slovenským divadlám. Hra sa nevyhýba expresívnym výrazom a opisom násilia, pretože zachytáva autentický obraz revolúcie. Zároveň je v nej cítiť lásku a nádej v nové začiatky.

Inscenované čítanie považuje DJGT za svoj príspevok k odkrývaniu tém slobody počas 72. divadelnej sezóny demaskovania.

V inscenovanom čítaní v réžii umeleckého šéfa Petra Palika účinkujú Michal Ďuriš, Daniel Výrostek, Dominika Výrostek Misárová, Iveta Marcineková, Juraj Smutný, Ján Marcinek a Svetlana Hank Sarvašová. Pre tvorcov bola príležitosť pracovať s týmto textom silnou a výnimočnou výzvou.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Divadlo Jozefa Gregora Tajovského #divadlo #divadelná hra #bielorusko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku