Ako to dopadne, keď Pán a Lucifer uzavrú stávku a je pri tom Janis Joplin?

, 19.11.2020 15:19
snd mercedes benz
Martin Huba (Pán), Robert Roth (Lucifer) v inscenácii Mercedes Benz. Autor:

Streamovaná hra Mercedes Benz získala ako Mimoriadny počin v oblasti činohry cenu Dosky 2017 a sľubuje herecký koncert Martina Hubu, Roberta Rotha a ďalších členov prvej divadelnej scény. V inscenácii Pán a Lucifer uzavrú novú stávku, v ktorej ide o legendárnu rodinu uhorských dejín – Esterházyovcov. Vo štvrtok večer si ju môžete pozrieť on-line.

Diváci si cez stránku navstevnik.online môžu kúpiť lístok na program viacerých divadiel a pozrieť si ho ako stream. Slovenské národné divadlo hrá už naživo aj on-line. Streamované predstavenia nerušia, len sa počas nich do hľadiska môžu posadiť aj živí diváci. Dnešná inscenácia Mercedes Benz bude ešte on-line.

„Činohra SND ostane fungovať v dvojitom móde: v on-line priestore, ale aj naživo s divákmi,“ potvrdila riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová. Mercedes Benz ako najbližší live stream (vo štvrtok 19. novembra) bude ešte bez divákov, ale predstavenie Pred západom slnka (utorok 24. novembra) už môže byť s divákmi. Len budú musieť zniesť možno menší divácky komfort práve kvôli kamerám na pódiu. „Zároveň budeme radi, ak si Sovu, Leni a Korene pozrú aj diváci naživo v Modrom salóne a Skrotenie zlej ženy v Sále Činohry,“ pozýva riaditeľka Činohry SND. „Chceme hrať, ale striedmo a opatrne,“ dodáva.

Martin Huba  ako Pán v inscenácii Mercedes Benz.
Martin Huba ako Pán v inscenácii Mercedes Benz. Autor: SND

Najbližšia streamovaná hra Mercedes Benz získala ako Mimoriadny počin v oblasti činohry cenu Dosky 2017 a sľubuje herecký koncert Martina Hubu, Roberta Rotha a ďalších členov prvej divadelnej scény. V inscenácii Pán a Lucifer uzavrú novú stávku, v ktorej ide o legendárnu rodinu uhorských dejín – Esterházyovcov.

Hra voľne nadväzuje na Madáchovu klasickú drámu Tragédia človeka, keďže v jej úvode Pán a Lucifer uzavrú novú stávku. Ide v nej o legendárnu rodinu uhorských dejín – Esterházyovcov. „Vezmi im šťastie a stavme sa, že ani vtedy sa neobrátia proti mne, ani v tom prípade nezradia dobro,“ povie Pán podobne ako v kauze Jób. Na základe jeho slov prefíkaný Lucifer uvrhne celé generácie kniežat a grófov do víru uhorských – teda aj našich – dejín, zvlášť však do pohnutých a krvavých udalostí dvadsiateho storočia. On sám sa v úlohe pokušiteľa alebo v iných maskách snaží v dejinných skúškach zlomiť mužských príslušníkov rodu a veru, občas sa mu to aj darí…

V jednotlivých epizódach tejto rodinnej kroniky, ktoré sú občas tragické, inokedy ironicko-komické, sa zjavujú slávne postavy členov aristokratickej rodiny alebo osôb, ktoré s ňou boli spojené. Na scénu sa dostanú kuruci a labanci, Turci aj komunisti, Haydn aj eštebáci a pritom z času na čas zaznie neuveriteľný, radostný i zdesený smiech Janis Joplinovej zo záveru jej ikonickej skladby Mercedes Benz.

Robert Roth ako Lucifer v inscenácii Mercedes...
Robert Roth ako Lucifer v inscenácii Mercedes Benz. Autor: SND
Mercedes Benz
Autor: Péter Esterházy
Inscenačný tím
Réžia: Roman Polák
Dramaturgia a preklad: Peter Kováč
Scéna: Pavel Borák
Kostýmy: Peter Čanecký
Hudba: Lucia Chuťková
Obsadenie
Pán (eštebák, mierny revolucionár, Angličan): Martin Huba
Lucifer (advokát, Tóth Menyuš, iný eštebák, revolucionár, Angličan): Robert Roth
Gróf – spisovateľ: Ondrej Kovaľ
Otec (grófov): Daniel Fischer
Knieža: Dušan Jamrich
Slúžka: Anna Javorková
Prvá milenka (matka, kňažná): Anežka Petrová*
Druhá Milenka (Vilma): Romana Ondrejkovičová (poslucháčka VŠMU)
Haydn: Vladimír Obšil
Idealista (a iné): Ján Gallovič, Ivan Vojtek

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SND #online kultúra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku