Jednu z najžiadanejších inscenácií Činohry SND uvedú dnes on-line aj naživo

24.11.2020 11:00
Mária Schumerová , Martin Huba
Mária Schumerová (Inken) a Martin Huba (Matthias Clausen) a inscenácii Pred západom slnka. Autor:

Činohra Slovenského národného divadla (SND) odohrá dnes (24. novembra 2020) v on-line priestore a súčasne za prítomnosti divákov v sále inscenáciu Pred západom slnka. V rodinnej dráme nositeľa Nobelovej ceny za literatúru a v jednom z najžiadanejších titulov činoherného repertoáru sa v hlavnej úlohe predstaví Martin Huba, laureát Ceny DOSKY 2018.

Hru Gerharta Hauptmanna o tom, ako sa dobre zabezpečený sedemdesiatnik zamiluje do dvadsaťročnej ženy a ako to prijme jeho rodina, režijne naštudoval Michal Vajdička. Ďalej v nej hrajú Alexander Bárta, Táňa Pauhofová, Monika Šagátová, Tomáš Maštalír, Jozef Vajda, Emília Vášáryová, Mária Schumerová, Dušan Jamrich a iní.

Predstavenie otvára tému pretrvávajúcich spoločenských predsudkov o generačne nesúrodých vzťahoch. Martin Huba stvárňuje starnúceho muža, ktorý sa zamiluje do mladučkej dievčiny. V čase, keď už od života nič nečakal, metaforicky pred západom slnka, získa zrazu novú chuť do života. Život, ktorý sa už pred ním pomaly uzatváral, je opäť pre neho čarovný a krásny.

Mathiasa Clausena sa však od vzťahu každý usiluje odhovoriť – blízki priatelia nechápu a možno i závidia, rodinní príslušníci sa vzťahom cítia byť ohrození – obávajú sa o svoje podiely z dedičstva. Deti, ktoré si zvykli na to, že po matkinej smrti sú stredobodom života svojho otca, sa nevedia zmieriť s tým, že toto ich miesto zaujala celkom neznáma, cudzia osoba, že ich otec už nepatrí im, že neostal verný pamiatke ich matky.

Otcovu známosť pokladajú za zlatokopku, ktorá ich chce len pripraviť o dedičstvo. Rozhodnú sa svojho otca pred ňou a pred sebou „chrániť“, čím rozpútajú búrku udalostí s tragickým koncom.

Vstupenku na on-line prenos, ktorý sa začne o 20.00 h, nájdu záujemcovia na streamovacom portáli navstevnik.online, na ktorý prispievajú svojimi online predstaveniami vo forme záznamov alebo livestreamov organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry SR a ďalšie kultúrne inštitúcie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SND #Pred západom slnka #Martin Huba #Činohra SND
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku