Shakespeare ožíva pod letným nebom

Kráľovstvo za koňa! Volá Richard III., pod maskou suveréna ukrývajúci komplex menejcennosti, ktorý je na prahu smrti pripravený staviť všetko na jednu kartu. Premiéra jednej z najslávnejších hier Willama Shakespeara odštartovala Letné Shakespearovské slávnosti v Bratislave.

13.07.2011 15:00
Richard Stanke ako Angelo a Martin Trnavský ako... Foto:
Richard Stanke ako Angelo a Martin Trnavský ako knieža Vincentio v Shakespearovej hre Oko za oko - niečo za niečo, ktorej bude patriť koniec júla na Bratislavskom hrade.
debata

„Pre túto Shakespearovu hru som sa rozhodla už pred štyrmi rokmi. Nikdy som neuvažovala o inom Richardovi III. ako o Robertovi Rothovi. On chcel hrať Richarda III., ja som hru chcela robiť, tak sme si povedali, že keď príde čas, určite to zrealizujeme,“ povedala riaditeľka Letných Shakespearovských slávností a producentka predstavenia Janka Zednikovičová a pokračovala: „A nikdy som neuvažovala o inom režisérovi ako o Mariánovi Peckovi. Videla som jeho inscenácie v Banskej Bystrici, ale hlavne v Poľsku Ivonu Burgundskú, za ktorú dostal niekoľko cien. Páči sa mi nielen jeho režisérska poetika, ale aj výtvarné videnie.“

Richarda III. odohrajú na Bratislavskom hrade tento rok naposledy v piatok večer. V pondelok ho vystrieda Antonius a Kleopatra. Za námet hry si veľký alžbetínec zvolil príbeh z antickej histórie o láske a živočíšnej prirodzenosti, ktorý rozohral na pozadí túžby po moci a úbohosti politickej kariéry. Režisér Michal Vajdička zveril hlavné úlohy Jánovi Koleníkovi a Henriete Mičkovicovej.

Z pražských Shakespearovských slávností príde do Bratislavy Skrotenie zlej ženy. V komédii o večnom súboji mužov a žien, ktorú režijne naštudoval Daniel Špinar, stvárňujú hlavných hrdinov Oldřich Vízner a Tatiana Vilhelmová. Ostravskú premiéru Shakespearovských slávností hry Romeo a Julia zrušil minulý rok dážď. Najslávnejší ľúbostný príbeh všetkých čias sa bude odohrávať na Bratislavskom hrade začiatkom augusta. V ostravskej produkcii PaS de Theatre hrajú mladých milencov Marek Holý a Tereza Dočkalová. Príbeh strhujúcich súbojov o lásku a neľútostnej vendety režíroval Pavel Šimák.

Program na Bratislavskom hrade dopĺňa ešte komédia Oko za oko – niečo za niečo, ktorá mala premiéru minulý rok. Shakespearovu divadelnú úvahu o tom, ako najlepšie riadiť štát, režijne pripravil Michal Vajdička. Na Zvolenskom zámku a v košickom Areáli Katova bašta bude hosťovať Macbeth. Režisérom strhujúcej drámy o strmom vzostupe a páde je Ondrej Spišák. V úlohe lady Macbeth sa predstaví Veronika Freimanová, kráľa, brodiaceho sa krvou, hrá Milan Ondrík.

„Podarilo sa nám získať veľmi dobrý program, v ktorom si každý niečo nájde. Sú v ňom aj ťažšie tituly, tragédie, ale aj komédie ako Skrotenie zlej ženy alebo Oko za oko – niečo za niečo,“ dodala Janka Zednikovičová. Podrobné informácie o Letných Shakespearovských slávnostiach 2011 sú na www.wshakespeare.sk.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba