Festival Astorka: Niko Pirosmani, pán Masochista a iní

20.11.2011 12:00
Inscenáciu Oslava Samota (Pirosmani) privezie...
Inscenáciu Oslava Samota (Pirosmani) privezie na Festival Astorka Vologodské štátne činoherné divadlo. Autor:

Pán M. nie je obyčajný občan. Vopred súhlasí so všetkými škrtmi vlády. Je nadšený, keď môže pracovať na niekoľko úväzkov, za čo dostáva mizerný plat a navyše ho všetci šikanujú. Pán M. je totiž Masochista. Politicky nekorektný kabaret Romana Sikoru Spoveď masochistu, ktorý vo Švandovom divadle na Smíchove režijne naštudovala Martina Schlegelová, rozdelil českú divadelnú kritiku. A okamžite ho s veľkým úspechom uviedli v Berlíne a Paríži.

Predstavenie ocenené na festivale Young for Young privezie do Bratislavy Festival Astorka. Siedmy ročník medzinárodnej prehliadky komorných inscenácií, ktorá je aj spomienkou na november 1989, sa začne v pondelok 21. novembra v Divadle Astorka Korzo '90. „Dôležitým kritériom výberu je istá príbuznosť s poetikou Astorky. Predstavujeme najmä tvorbu našich partnerských divadiel,“ povedala dramaturgička Divadla Astorka Korzo '90 Andrea Dömeová.

„Bonbónikmi budú všetky predstavenia. Ak by som však mala vybrať iba jedno, spomeniem Vologodské štátne činoherné divadlo a jeho inscenáciu Oslava Samota (Pirosmani). Je to príbeh o svetoznámom gruzínskom maliarovi Nikovi Pirosmanim a súbor vôbec prvýkrát vystúpi na Slovensku práve na doskách Astorky,“ spomenula dramaturgička. V predstavení, ktoré režíroval Zurab Nanobašvili, sa snúbi obrazotvornosť maliarových obrazov s jeho pútavým a až neuveriteľným životným osudom.

Tromi cenami Grand na pardubickom festivale smiechu a ďalšími oceneniami ovenčené predstavenie Čierna diera medzinárodnú prehliadku v Astorke otvorí. Hru Doyla Doubta režíroval v Dejvickom divadle Jiří Havelka. Silou divadelných prostriedkov a zážitkov pripomína, že nič nie je jednoznačné. Záverečným predstavením bude Picasso. Za herecký výkon získala Vilma Cibulková Cenu Thálie pred piatimi rokmi. A Milan Kňažko bol na toto ocenenie nominovaný. Hru Jeffreyho Hatchera v réžii Jiřího Svobodu uviedlo v obnovenej premiére pred rokom Divadlo Horní Počernice.

Domovské divadlo sa zaskvie výnimočným projektom Scénické rozhovory. Dramaturg a moderátor David Hrbek predstaví nekonvenčným spôsobom Miroslava Nogu.

Podrobný program Festivalu Astorka je na www.astorka.sk.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk