SND venuje svoje predstavenia zdravotníkom, učiteľom a vedcom

Generálny riaditeľ SND Matej Drlička sa listom obrátil na všetkých zdravotníkov, učiteľov a vedcov, aby im prejavil vďaku, úctu a pozval ich na divadelné predstavenia. Tie budú môcť sledovať on-line prostredníctvom streamovania záznamov.

12.02.2021 13:10
debata
Martin Huba (Pán), Robert Roth (Lucifer) v... Foto: SND
snd mercedes benz Martin Huba (Pán), Robert Roth (Lucifer) v inscenácii Mercedes Benz.

Tu je otvorený list šéfa SND Mateja Drličku:

Vážení diváci,

my v Slovenskom národnom divadle vnímame svoje poslanie ako službu verejnosti, a tak stále hľadáme nové cesty, ako ho v týchto špecifických časoch napĺňať.

Veríme,že kultúra má transformačnú silu a prináša obrodu, ktorá je práve teraz veľmi potrebná. Dovolili sme si preto osloviť tých, na ktorých pleciach v súčasnosti leží najväčšia záťaž – zdravotníkov a učiteľov, ako aj tých, ktorí sú jediní schopní priniesť východisko zo súčasnej situácie – teda vedcov.

Chceli sme im prejaviť úctu a vďaku pozvaním na naše predstavenia a sprostredkovať im tak kúsok nášho sveta. Zvolili sme formu osobného listu a zároveň parafrázy našej protokolárnej pozvánky.

Dovolili sme si požiadať svojich kolegov zo súborov, aby sa stali nositeľmi tejto myšlienky. V týchto dňoch distribuujeme pozvánky jednotlivým zdravotníkom, učiteľom a vedcom.

Matej Drlička, generálny riaditeľ SND. Foto: Pravda, Ivan Majerský
Matej Drlička, Matej Drlicka, Matej Drlička, generálny riaditeľ SND.

Je nám cťou, že nad touto aktivitou prebrala záštitu pani Natália Milanová, ministerka kultúry SR. Podporu a pomoc nám poskytli aj štátni tajomníci z rezortu zdravotníctva a školstva, vedy, výskumu a športu – pani Jana Ježíková, štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR, a pán Ľudovít Paulis, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

S hlbokým rešpektom k náporu, ktorému aktuálne čelí naša spoločnosť, by sme preto radi najviac zasiahnutým povolaniam ponúkli kúsok nášho sveta. Sveta, v ktorom zabúdaním na každodennosť, paradoxne, občas lepšie rozumieme dianiu okolo nás. Sveta, ktorý nám samým často dodáva silu inej perspektívy v momentoch, keď ju strácame.

Rolu kultúry vnímame ako nesmierne dôležitý prvok života v spoločnosti a veríme, že Vám prinesie silu a obrodu, bez ktorej je ťažké čeliť náporu týchto dní.

S úctou a rešpektom

Matej Drlička, generálny riaditeľ SND

P. S. Vážení zdravotníci, vedci, učitelia. Osobné pozvania na naše predstavenia Vám priebežne posielame na Vaše verejne dostupné e-mailové adresy. Chceme tak robiť počas trvania celej pandemickej situácie, v ktorej nie je možné osobne Vás privítať v našej sále. Pokiaľ ste takúto pozvánku ešte nedostali, oznámte svoj záujem na rsvp@snd.sk a napíšte nám, v ktorej nemocnici, škole, inštitúcii či zariadení pracujete, a my sa postaráme, aby sme ho zahrnuli do našej databázy pozvaní.

Ešte raz vďaka za všetko, čo pre našu spoločnosť robíte.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #SND #divadlo #Matej Drlička #divadelné predstavenia