Zabavte sa s divadlom: chlapská komédia nielen o ženách

Divadlo Nová scéna uvedie 25. februára o 20. hodine online premiéru komédie svetovo uznávaného britského dramatika Petra Quiltera VÝSTUP (THE HILL). V komédii o sile priateľstva a kríze stredného veku sa v réžii Svetozára Sprušanského predstavia traja členovia súboru Divadla Nová scéna Marcel Ochránek, Martin Kaprálik a Pavol Plevčík. Diváci si budú môcť premiéru pozrieť na portáli Ministerstva kultúry navstevnik.online.

18.02.2021 10:39
Nova scena hra Vystup Foto:
V novej hre Divadla Nová scéna Výstup sa predstavia traja členovia súboru Divadla Nová scéna Marcel Ochránek, Martin Kaprálik a Pavol Plevčík.
debata

Hra Výstup je predovšetkým hra o priateľstve. O tom, že priatelia sú ľudia, s ktorými sa škriepime, ktorých máme radi, na ktorých sa spoliehame. Zároveň hra skúma nástrahy starnutia. Spôsob, ako sa vyrovnávame s výzvami a stratami, ktoré nám život prináša. Nazerá však na tieto veci cez prizmu komédie. Je teda aj o tom, že ani za najťažších okolností nesmieme stratiť humor.

Divadlo Nová scéna uvedie on-line premiéru... Foto: Divadlo Nová scéna
vystup vizual vyska Divadlo Nová scéna uvedie on-line premiéru komédie svetovo uznávaného britského dramatika Petra Quiltera Výstup (THE HILL).

Podľa generálnej riaditeľky Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangovej je divadlo bez diváka a sezóna bez predstavení smutným konštatovaním tohto dlhotrvajúceho obdobia: „Inscenácie zapadajú prachom, pandémia nám ich neumožňuje ani len oprašovať. Aby sme úplne nevychladli z tvorivých procesov, rozhodli sme sa naštudovať a priniesť divákom komorné komediálne inscenácie. Ako prvé uvádzame v on-line premiére skvelé dielo Petra Quiltera Výstup. Autor, režisér, ako aj traja talentovaní herci nášho umeleckého súboru sú zárukou kvalitnej inscenácie a dobrej zábavy,“ pozýva generálna riaditeľka.

Už po prvom prečítaní sa zapáčila režisérovi i dramaturgovi Svetozárovi Sprušanskému: „Uvoľnenosť, hravosť a živosť textu mňa aj hercov od prvého prečítania ohromili. A neskôr aj opantali a viedli. Počas všetkých skúšok. Čítacích, kde sme objavovali skryté možnosti a nuansy textu, ale aj aranžovacích, kde sme sa (inšpirovaní situáciami z hry) poriadne vybláznili," hovorí režisér.

Svetovo uznávaný britský dramatik Peter Quilter – ktorého muzikál Boyband úspešne uvádzajú na Novej scéne už desať sezón – udržiava s Divadlom Nová scéna a jeho hercami úzky a priateľský kontakt. A keďže všetci starneme, je logické, že téma jeho najnovšej hry režiséra i hercov zaujala a radi sa k jeho tvorbe znovu vrátili. Ale tentokrát v inej žánrovej podobe.

Prostredníctvom láskavej, prevažne konverzačnej komédie založenej na presnom odpozorovaní smutno-smiešnych svetov, trápností, stavov a vzájomného podpichovania dnešných chlapov. Tí počas horského výstupu na počesť zosnulého kamaráta sebaironicky a s vtipom rekapitulujú vlastné životy.

V novú hru britského dramatika Petra Quiltera... Foto: Divadlo Nová scéna
18 V novú hru britského dramatika Petra Quiltera Výstup uvedie Divadlo Nová scéna on-line.

„Každá z troch postáv zastupuje istý archetyp muža, ktorý stojí pred problémom krízy stredného veku. A každý sa s tým vyrovnáva ináč,“ hovorí Pavol Plevčík, predstaviteľ Robiho. Robi, samoľúby búrlivák, sa po živote plnom slobody a milostných aférok, rozhodne usadiť a oženiť, lebo… už by sa patrilo. Ale spoločný pietny horský výstup s priateľmi za účelom uctenia si ich mŕtveho kamaráta, mu myšlienky usporiada opäť trocha inak, približuje postavu Pavol Plevčík.

„Moja postava Tony má tak asi o štyridsať kíl viac ako ja a jediné, čo ma s ním spája je neutíchajúca chuť na sladkosti…,“ predstavuje ďalšieho hrdinu novej hry herec Marcel Ochránek. POdľa neho Divadlo Nová scéna bude mať v repertoári príjemnú komédiu o mužoch v strednom veku, o priateľstve a láske nielen k ženám, ale aj k prírode.

Keďže žijeme covidovú dobu, výrazne zasiahla aj do skúšobného procesu a skúšanie museli niekoľkokrát na pár dní prerušiť. „Posledné dva týždne nám však šťastena bola naklonená a inscenáciu sme dotiahli do úspešného (pevne dúfam) generálkového týždňa,“ dodáva MArcel Ochránek.

Martinovi Kaprálikovi bola téma hry veľmi blízka. „Odohráva sa na horách a ja hory milujem, chodievam na turistiku, vysokohorské výstupy, aj na štíty, kde treba ísť iba s horskými vodcami," hovorí. Pri čítaní scenára ho zamrazilo, tento rok mu v horách zahynul kamarát, horský vodca Juraj. „Takže hra Výstup má aj tento vážny rozmer, ale samozrejme veľa úsmevných situácií. Moja postava Danyho je trošku proti rola – vo veľa veciach je iný – homosexuál, ktorý musí mať vo všetkom poriadok, symetriu – bola to herecká výzva,“ priznáva Kaprálik. Je vďačný v tejto situácii za online premiéru, ale tá ozajstná premiéra bude preňho až keď si do hľadiska sadne naozajstný divák. Bodaj by to bolo čo najskôr.

“Veríme, že naša neštandardná on-line premiéra rozbúši aj srdcia divákov a emóciu, ktorú prežijú vo svojich obývačkách, budeme cítiť na našich doskách. Vopred ďakujeme divákom za aplauz, ktorý nám dáva zmysel bojovať aj za takýchto ťažkých podmienok,“ dodáva generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Divadlo Nová scéna #online kultúra