Bratislavské bábkové divadlo hľadá strateného Mauglího

Bratislavské bábkové divadlo (BBD) chystá novú inscenáciu Mauglí na motívy Knihy džunglí od britského spisovateľa Rudyarda Kiplinga. Autorsky ju pripravuje režisérska dvojica Mária Danadová a Monika Kováčová z nezávislého divadelného zoskupenia ODIVO.

13.03.2021 17:00
debata

Ide o druhú spoluprácu zoskupenia a BBD. „Už v roku 2019 spoločne vytvorili inscenáciu Neviditeľní, ktorá okrem iného získala aj nomináciu na ocenenie Dosky za mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla,“ informoval Stanislav Várady z BBD.

Nová inscenácia síce vychádza z Knihy džunglí, no zaujímavým spôsobom mení optiku – príbeh divák nesleduje z pohľadu Mauglího, ale džungle.

„Sústredili sme sa na svoju autorskú nadstavbu, a tou je príbeh Mauglího, ktorý sa jedného dňa džungli stratil, a tá sa ho vydáva hľadať,“ vysvetľuje Kováčová.

„V tejto nastolenej situácii postupne otvárame témy domova. Čo je domov, kde je a kto ho tvorí? Toto sú otázky, o ktorých chceme s deťmi komunikovať,“ dodáva režisérka. Zoskupenie ODIVO je známe experimentálnym prístupom k divadlu, využíva ho aj v inscenácii Mauglí.

„Kombinuje v nej výrazný pohybový prejav s bábkami, textom, maľovaním a hudbou. Scénu tvorí vypreparované prostredie džungle, tá je zároveň ihriskom a prekážkovou dráhou, ktorú herci prekonávajú počas stopovania Mauglího,“ uzatvára Várady.

Premiéru inscenácie naplánovali na 19. marca, pre pandemickú situáciu sa však neuskutoční za prítomnosti divákov. Divadlo plánuje vysielanie záznamov inscenácií pre verejnosť, školy a škôlky.

debata chyba
Viac na túto tému: #Kniha džunglí #bábkové divadlo #Bratislavské bábkové divadlo #Mauglí