Košické Divadlo Na Peróne bude hrať na želanie

Košické divadlo Na Peróne po niekoľkých rokoch vybudovalo svoju domovskú divadelnú scénu. Nový priestor na divadelné a performatívne umenie na Zvonárskej ulici uvedú do života na budúci týždeň premiérou interaktívnej spoločenskej hry s názvom My, ľud! Herci budú hrať verziu, ktorú si publikum na mieste vyberie. Uviedla to umelecká riaditeľka divadla a jeho zakladateľka Jana Wernerová.

17.06.2021 12:00
divadlo na perone my lud Foto:
Divadlo Na Peróne otvorí svoje nové priestory na budúci týždeň premiérou hry s názvom My, ľud!

Priestory divadla v historickom centre Košíc majú slúžiť ako rezidenčný ateliér a hostiteľské miesto pre slovenské i zahraničné divadelné projekty vrátane študentských, ako aj pre vzdelávanie detí a dospelých prostredníctvom divadelného umenia. Našim zámerom bolo rozšíriť umeleckú komunitu a prispieť k rozvoju kreatívneho priemyslu nielen v Košiciach, ale na celom Slovensku, priblížil riaditeľ divadla Peter Kočiš.

Podľa Wernerovej sa im splnil 20-ročný sen. Nechcem povedať, že by sme za ten čas úplne kočovali, aj keď dá sa to tak povedať. Mali sme rôzne rezidencie vo veľkých kultúrnych centrách – stále alebo menej stále. Po dva a pol roku hľadania sme našli tento priestor, povedala s tým, že ho majú v desaťročnom náj­me.

SKD martin D1 svetlo Čítajte aj Martinské divadlo "odovzdalo do užívania" diaľnicu D1

S prestavbou starej budovy začali koncom minulého roka. Väčšiu časť prác realizovali svojpomocne a z vlastných zdrojov. Museli sme urobiť úplne všetko. Predtým tu bola akvaristika, bola tu stará kachličková stena, ktorú sme prácne dávali dole, museli sme odbúrať trošku zo steny, aby sa nám zväčšil priestor. Všetko sme dávali nové – omietky, toalety. Ešte nám zostáva podlaha, tú chceme v budúcnosti tiež robiť, doplnila. Výhodu nových priestorov podľa jej slov pocítili už pri skúšaní novej hry. Je skvelé, že nemusíme nikam chodiť a baliť si veci po skúške, ale môžeme tu pokojne fungovať, doplnila.

Teatro Colorato Čítajte aj Teatro Colorato otvorilo v Bratislave nový divadelný priestor

Novú etapu svojej existencie odštartuje divadlo premiérou, ktorá je naplánovaná na stredu 23. júna. Podľa Wernerovej začalo predstavenie My, ľud! vznikať pred dvomi rokmi pod vplyvom medzinárodného projektu Borderline Offensive: Laughing in the Face of Fear: Nechali sme sa inšpirovať jeho prístupom, ktorý hravo a s humorom riešil tému strachu z migrantov a boja proti xenofóbii. V spolupráci s holandským dramatikom Sytze Schalkom vzniklo predstavenie, ktoré vytvoril pre nás, tu, na Slovensku. Robil si prieskum a hľadal, čo a ako u nás ovplyvňuje verejnú mienku. Preto je tam veľa momentov odkazujúcich na slovenskú realitu, vysvetlila s tým, že tak vznikla hra, v ktorej našli priestor pre interaktívne zapojenie publika. Dej sa odohráva vo fiktívnej krajine, diváci sa stávajú jej občanmi a svojimi postojmi ovplyvňujú dianie v nej. Pripravených je osem možností, herci budú hrať podľa toho, ktorú možnosť si publikum vyberie.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #divadelná hra