Divadelnú Nitru otvorí SND s inscenáciou Vojna a mier

Presahy sú témou 30. ročníka medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. "Presahy ako činy stierajúce hranice medzi ľuďmi, kultúrami a komunitami, presahy ako prepojenia medzi minulosťou a prítomnosťou, privátnym a verejným, medzi životom a smrťou," vysvetľujú organizátori.

26.08.2021 06:00
SND vojna a mier2 Foto:
Jubilejnú Divadelnú Nitru otvorí SND nscenáciou Vojna a mier. Na snímke z technickej a kostýmovej skúšky Dominika Kavaschová (Mária), Natália Germáni (Líza), Sára Polyáková (Amélie Bourienne).
debata

Podujatie sa uskutoční od 1. do 6. októbra a prinesie desiatku inscenácií v hlavnom programe i bohatý sprievodný program. Záštitu nad festivalom prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Jubilejný ročník sa bude odohrávať s dôrazom na bezpečnosť i na divácky zážitok. Samozrejmosťou bude zaočkovanosť organizátorov a dodržiavanie aktuálnych protipandemických opatrení. „Ak to okolnosti dovolia, naživo sa odohrá slovenská časť hlavného programu a sprievodný program,“ informovala riaditeľka festivalu Darina Kárová. Z organizačno-epidemických dôvodov sa zahraničné divadlá nebudú prezentovať naživo, organizátori sa rozhodli nasledovať trend súčasných európskych festivalov a prísť s inscenáciami v podobe kvalitných videozáznamov. „Aby sme sprostredkovali prítomným účastníkom festivalu ten zážitok, budú sa premietať v divadelných sálach na veľkom plátne,“ uviedla Kárová.

Návštevníkov festivalu opäť čaká výber desiatich významných inscenácií, tento rok majú v sebe zakódovanú tému presahov. „Každé dielo sa na danú tému pozerá z iného zorného uhla,“ priblížil kurátor slovenského programu Karol Mišovic. Festival otvorí inscenácia Slovenského národného divadla (SND) Vojna a mier v réžii Mariána Amslera, v ktorej režisér využil kombináciu divadelnej akcie a live cinema, vďaka čomu vznikli strhujúce vojnové scény. Podľa Mišovica ide o jednu z najsilnejších inscenácií posledného obdobia: „Jeden z najsugestív­nejších umeleckých zážitkov, kde Marián Amsler dosiahol umelecký zenit, čo sa týka korešpondencie s modernými európskymi divadelnými prostriedkami.“

muzikal helenka Čítajte aj Slovenskí rebeli hosťujú u radošincov

S veselohrou Drotár sa predstaví Divadlo Andreja Bagara v Nitre, syntézu činohry, pohybu a folklóru prinesie inscenácia Čepiec v podaní Divadla Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena. S dielom súčasného amerického dramatika Israela Horovitza – tragikomédiou Lebensraum sa predvedie kolektív Divadla LAB z produkcie VŠMU. Štátne divadlo Košice prinesie do Nitry dokumentárnu inscenáciu Borodáč alebo Tri sestry.

V zahraničnom programe figuruje aj český videofilm Očitý svedok režiséra Jiřího Havelku, ktorý mal byť pôvodne divadelnou inscenáciou. Predstavia sa v ňom hviezdy Činohry Národného divadla v Prahe – Saša Rašilov, František Němec, David Prachař, Jiří Štěpnička či Vladimír Javorský. Divadelný film premietnu na veľkom plátne vo Veľkej sále Divadla Andreja Bagara. Presahy medzi rôznymi formami umenia prinesie inscenácia Sieť francúzskeho súboru Compagnie Kadidi, ktorú tiež uvedú formou videozáznamu na veľkom plátne. Trojicu zahraničných inscenácii uzatvára francúzsko-izraelsko-bieloruské dielo Necropolis režiséra Arkadiho Zaidesa. Umelec ním vzdáva hold migrantom, ktorí zahynuli na európskom území.

Foto DPOH Čítajte aj Nová sezóna DPOH bude plná noviniek

Návštevníkov Divadelnej Nitry čakajú aj dve odložené premiéry medzinárodných inscenácií, ktoré vlani festival neuviedol pre koronakrízu. Multižánrové dielo Zelená je tráva predstaví choreografka a performerka Petra Fornayová. ICARUS je názov tanečnej inscenácie, ktorá vznikla v spolupráci profesionálnych tanečníkov a tínedžerov z Prahy a Nitry. Hlavný program budú tradične sprevádzať diskusie, koncerty, program pre deti a mladých, standupy či komentované prehliadky.

debata chyba
Viac na túto tému: #Divadelná Nitra
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy