Predstavenie Konvália: Keď básnikom zakážu lásku

Sú na svete lásky na celý život a boli tu aj v časoch, ktoré citom nepriali. Divadelná hra Konvália je príbehom zakázanej lásky básnika Rudolfa Dilonga a židovského dievčaťa Vali Reiszovej, do ktorej zasiahla druhá svetová vojna. Postavy aj udalosti sú skutočné, preto tento príbeh musel na svoje zverejnenie čakať celé desaťročia. Divadlo Ludus uvádza hru Konvália podľa biografického románu Denisy Fulmekovej na javisku Štúdia L + S.

05.10.2021 09:00
20 Konvalia3 Foto:
Alexandra Palatínusová (Autorka), Andrea Sabová (Vali Reiszová) v divadelnej adaptácii románu Konvália.
debata

Rudolf Dilong bol františkánsky kňaz aj známy básnik. Vali Reiszová krásne mladé dievča s vášňou pre poéziu, sama je autorkou básnických zbierok, ktoré vydala pod menom Ria Valé. Ich príbeh sa na javisku začína v momente osudového stretnutia na literárnom večierku. Už láska vysväteného kňaza k žene vyvoláva pobúrenie, lenže Vali Reiszová je navyše Židovka. Čoskoro sa krajina zapojí do vojny a Slovenský štát, nie nadarmo nazývaný klérofašistický, začne arizovať židovské majetky, aj hostinec patriaci jej otcovi, a nakladať Židov do transportov s nálepkou Návrat nežiaduci.

Rodina Vali Reiszovej je v ohrození a Dilong ako kňaz odchádza so slovenskou armádou na ukrajinský front. Ako klerik a známy básnik má však vo vojnovom štáte vplyv a tak zároveň bojuje za svoju lásku. Ďalší z paradoxov tej doby a tohto nezvyčajného vzťahu. Z ich lásky sa počas vojny narodilo dieťa a vnučka Vali Reiszovej a Rudolfa Dilonga o nich po rokoch napísala biografický román. Kniha Konvália – zakázaná láska Rudolfa Dilonga sa v čase vydania dostala do prvej desiatky najlepších slovenských próz roka.

Z predstavenia Konvália. Foto: Igor Stančík
20 Konvalia2 Z predstavenia Konvália.

Réžia a divadelná adaptácia Sáry Zetocha Čermákovej v dramaturgii Martina Kubrana je postavená komorne ako intímny vzťah dvoch ľudí, a pritom obsiahne prevratné dejinné udalosti. Efektne využíva videoprojekcie, jednoduchá scéna občas podfarbená dobovou hudbou podčiarkuje líniu príbehu, ktorým nás prevedie rozprávačka – Autorka (Alexandra Palatínusová). Ako prizná hneď v úvode, nebude objektívna, stojí na strane životom skúšanej ženy. A divák jej to nemá prečo vyčítať. Divadelná adaptácia zachytáva hlavný motív románu, aby sa v plnej sile sústredila na to najpodstatnejšie. Vzťah dvoch ľudí na pozadí vojny, ktorý už hádam ani nemohol mať viac prekážok, a predsa pretrval. Nie však idylicky, veď Dilong po vojne emigroval, delil ich celý oceán a osamotená Vali sa napokon vydala za iného. V srdci si však svoju lásku nesie do konca života a spomína s vďakou.

Vzťah básnika a mladej poetky sa kedysi začal vetou: Prepáčte, slečna, máte záujem o poéziu? Lenže básnici bývajú ku kráse vnímaví, a tak sa v románe objaví aj zmienka o listoch, ktoré Dilong písal istej Márii, a o básňach, ktoré venoval akejsi Helene. Vali bola pre Dilonga „konváliou“, no mnohých kňazov skromnosť veľmi nezdobí (zvlášť ak sa zaujímajú o francúzsku poéziu). Ako poslovia medzi bohom a človekom často z tej výšky nedovidia na zem, na život obyčajných smrteľníkov, ani keby tam dole stála výnimočná žena. Martin Hronský ako Rudolf Dilong znie vďaka pôsobivému hlasu nástojčivo ako z kazateľnice a zároveň je to hlas, čo láme ženské srdcia. Kňaz by svoje ovečky opustiť nemal. No básnik ženu môže? Ďalší z paradoxov a morálna dilema, stará ako ľudstvo samo.

Predstavenie Konvália je predovšetkým poctou... Foto: Igor Stančík
20 Konvalia1 Predstavenie Konvália je predovšetkým poctou ťažko skúšanej žene.

Vali v podaní Andrei Sabovej sa na javisku chveje láskou aj strachom, odhodlane odoláva prenasledovaniu gardistov a neskôr komunistickej moci. Najprv musí skrývať len svoju lásku, ktorá je spoločensky neprijateľná, hoci o nej všetci vedia, počas vojny ako Židovka už nesmie ani vychádzať na ulicu a musí skrývať aj svoje dieťa. A často, priveľmi často je na všetko sama.

Konvália je predovšetkým poctou ťažko skúšanej žene, ktorá ani v najťažších životných situáciách neprestala veriť v lásku, oslavou tichej ženskej sily a odpustenia. Po všetkom, čo si Vali musela v živote vytrpieť, zaznie na javisku jej skutočný láskyplný hlas z rozhlasového rozhovoru redaktorky Rádia Devín Ivice Ruttkayovej z roku 1994. Je to silný moment celého umne vystavaného predstavenia, po ňom už niet čo dodať. Iba ak zopakovať vetu, vďaka ktorej sa s básnikom zoznámila: Prepáčte, slečna!

HODNOTENIE PRAVDY: 5/5
Konvália/Divadlo Ludus/Autorka textu: Denisa Fulmeková/Réžia a divadelná adaptácia: Sára Zetocha Čermáková/Dra­maturgia: Martin Kubran/Účinkujú: Andrea Sabová (Vali Reiszová), Martin Hronský (Rudo Dilong), Alexandra Palatínusová (Autorka), Milan Chalmovský (Herman Reisz), Andrej Remeník (Jožko Krivda)

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Divadlo Ludus