Umenie pre život predstaví aj diela, ku ktorým sa bežne nedostanete

Balet Slovenského národného divadla v spolupráci s Národným onkologickým ústavom pripravuje ďalší ročník projektu pod názvom Umenie pre život. Tanečný galavečer sa uskutoční v piatok 22. októbra o 18.00 v novej budove SND.

, 14.10.2021 13:00
Maia Makhateli Foto:
Prvá sólistka Holandského národného baletu Maia Makhateli.

Ambíciou podujatia Umenie pre život, ktoré iniciuje Národný onkologický ústav/NOÚ spolu s našou prvou baletnou scénou, je upozorniť na problematiku prevencie a liečby onkologických ochorení. Názov Umenie pre život vychádza z filozofie Umenie liečiť a umenie pomáhať. Galavečer má charitatívny charakter s cieľom podporiť aktivity NOÚ zamerané na zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, komfortu pacientov a na rozvoj pracovísk ústavu.

„…dnes viac než kedykoľvek predtým cítime potrebu obnovy „diela“, ktoré spája dva svety – zdravotnícky a pacientsky. Navyše do našich životov, osobných aj pracovných, zasiahol vírus, ktorý otriasol svetom doteraz nevídaným spôsobom. Vírus, ktorý upozornil na našu zraniteľnosť, krehkosť našich vzťahov, vyzdvihol potrebu priateľstva, solidarity i súcitu. Práve teraz je ten správny čas obnoviť tradíciu podujatia Umenie pre život. Umenie vyjadriť láskavý prijateľný súcit, ktorý k pacientom prichádza po špičkách… tak ako jedinečné umenie baletu“, uvádzajú okrem iného v programovom bulletine za NOÚ jeho generálny riaditeľ Tomáš Alschner a medicínsky riaditeľ Juraj Pechan.

Na galavečere vystúpia hviezdy tanečného umenia zo zahraničia a vynikajúci domáci umelci. „Kontinuita tradície benefičného projektu Umenie pre život, ktorú začal Mário Radačovský, bola pri mojom nástupe do funkcie umeleckej riaditeľky Baletu SND jednou z priorít“, hovorí Nina Poláková. „Motivácia pokračovať v tomto zmysluplnom projekte vychádzala z vlastnej skúsenosti, keď som prežívala pocity strachu a neistoty pri liečbe onkologického ochorenia veľmi blízkeho človeka. Na ceste k víťazstvu nad chorobou nás popri nádeji sprevádzala dôvera vo vedomosti a schopnosti lekárov, ktorí svojou prácou potvrdili filozofiu NOU, že liečiť je umenie. Verím, že túto filozofiu je možné vnímať aj opačne, verím, že umenie má schopnosť liečiť.“

V programe účinkujú svetové hviezdy prestížnych európskych scén: z Baletu Parížskej opery sa predstaví tanečný pár Ludmila Pagliero, danseuse étoile a prvý sólista tejto scény Audric Bézard; z Holandského národného baletu prví sólisti Maia Makhateli, Jozef Varga a Jakob Feyferlik; zo Stuttgartského baletu tanečný pár Miriam Káčerová a Roman Novitzky a ďalší hostia.

Jedinečnou príležitosťou a mimoriadnym osviežením večera sú časti choreografií alebo nové diela, ktoré náš divák nemá možnosť vidieť, keďže nie sú súčasťou repertoáru nášho súboru. Napríklad duetá z ikonických, nadčasových diel svetových choreografov, akými sú Roland Petit, Rudolf Nurejev, Kenneth MacMillan, John Cranko či Mauro Bigonzetti.

Prvý sólista Viedenského štátneho baletu Roman Lazík uvedie s Ninou Polákovou, bývalou dlhoročnou sólistkou tohto výnimočného súboru, dueto z baletu Manon v choreografii Kennetha MacMillana. Tanečníci z Baletu Národného divadla Brno sa predstavia v choreografii Mária Radačovského v ukážke z programu Rossini.

Zo Stuttgartského baletu sa v rámci program... Foto: Roman Novitzky
Miriam Káčerová a Roman Novitzky Zo Stuttgartského baletu sa v rámci program predstaví tanečný pár Miriam Káčerová a Roman Novitzky.

Sólisti s Baletu Štátneho divadla Košice ponúkli do programu premiéru choreografie Andreja Petroviča pod názvom Uncertaint Touch/Neurčitý dotyk na hudbu Philipa Glassa. V úlohe choreografa sa v slovenskej premiére predstaví Roman Novitzky, ktorého inšpirovala hudba Hazmata Modineho. Osloví nás choreografickou miniatúrou Are you as big as me? Program uzavrie virtuózne pas de deux z baletu Don Quijote v podaní prvých sólistov Baletu SND Olgy Chelpanovej a Konstantina Korotkova.

Iniciátorom projektu podpory boja proti onkologickým chorobám v spojení s tanečným umením bol bývalý riaditeľ Baletu SND Mário Radačovský pred vyše desaťročím (v roku 2008). Myšlienku rozvíjal na poste riaditeľa Baletu SND Jozef Dolinský ml. najmä v rokoch 2013 – 2016, kedy sa začal tento večer uvádzať pod titulom Umenie pre život.

Vedenie SND na čele s generálnym riaditeľom Matejom Drličkom a baletného súboru s umeleckou riaditeľkou Ninou Polákovou a výkonnou riaditeľkou Andreou Skočekovou spolu s NOÚ podporujú šľachetnosť tohto podujatia, ktorého zmyslom je upozorniť na prevenciu, poďakovať sa lekárom a zdravotníkom a krásou baletného umenia podporiť význam „liečiť aj umením“.

© Autorské práva vyhradené

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Umenie pre život #SND #balet