Divadlo Nová scéna oslávi svoje 75. narodeniny výnimočným galakoncertom

Za 75 rokov svojej existencie Divadlo Nová scéna prinieslo viac ako 600 slávnych operetných, muzikálových a činoherných inscenácií v podaní nezabudnuteľných hereckých a speváckych hviezd. Divadelné príbehy sa dotkli sŕdc a myslí státisícov divákov, potešili ich, rozosmiali, dojali. Počas galakoncertu , ktorý sa bude konať v dňoch 20. a 21. novembra 2021, môžu diváci opäť prežiť príbeh nášho divadla a spolu s výraznými osobnosťami našej scény zaspomínať na to najlepšie, čo na jeho pôde vzniklo.

18.11.2021 15:06
Neberte nám princeznú Foto:
Nela Pocisková a Martin Kaprálik v inscenácii Neberte nám princeznú.
debata

História Divadla Nová scéna sa začala písať 30. novembra 1946 uvedením Shakespearovej komédie Skrotenie zlej ženy. V tom čase divadlo organizačne patrilo pod Slovenské národné divadlo ako Nová scéna Národného divadla (NS ND) a to až do roku 1951. Jeho priestory vznikli adaptáciou kina Alfa v budove Živnodomu na Kollárovom námestí, kde sa hráva dodnes. Od roku 1954 sa Nová scéna definitívne osamostatnila a začala v podobe dvojsúborového divadla (spevohra a činohra) pôsobiť pod vlastným vedením.

Počas svojej existencie divadlo menilo viackrát zloženie i smerovanie súborov, v každom období však vznikali inscenácie, ktoré ho kvalitou posúvali vpred, či už išlo o operety, hudobné komédie, muzikály a rovnako činoherné predstavenia na hlavnom javisku ako aj komorné tituly v Štúdiu Novej scény (bývalá Astorka) a Poetickom súbore.

Reorganizáciou v roku 1991 vznikol iba jeden súbor, hudobno-dramatického charakteru, ktorý sa špecializuje na uvádzanie modernej muzikálovej tvorby, komédií a predstavení pre deti. V čele Divadla Nová scéna už 6.sezónu stojí generálna riaditeľka Ingrid Fašiangová:

„75 rokov Divadla Nová scéna, to je veľká databáza emócií, oblečených do kostýmov, skvelej hudby, textov a profesionálnych výkonov. Vedľa seba stoja pôvodná tvorba aj svetové diela, rôzne žánre i spôsoby spracovania. Nová scéna v čase zažila svoje vzostupy i pády. Výročie DNS si pripomíname vo víre ťažkých dní pandémie. Neplatí však, že v dobrých časoch sa darí a vznikajú tie najkvalitnejšie diela. Naopak. Niekedy je tieseň zdrojom veľkej emócie. Ale aj v ťažkých časoch je dôležité zažínať svetielka, nie preklínať tmu.

To Divadlo Nová scéna už 75 rokov úspešne robí.

A budúcnosť divadla? Tá nie je len vo hviezdach, ale vo vízii moderného divadla, ktoré rozumie tradícii. Srdcom nášho divadla je láska k umeniu a hodnotám. A veríme, že to srdce bude biť ešte veľa rokov.“

Pamätníkom histórie Divadla Nová scéna je jeho umelecký riaditeľ Karol Čálik, ktorý na javisku odohral stovky predstavení všetkých žánrov. Bol sólistom spevohry, zahral si v mnohých činoherných predstaveniach a dodnes z javiska divákom s láskou odovzdáva svoj herecký kumšt i zmysel pre humor.

Snímka z predstavenia Mačky. Foto: Ctibor Bachratý
Mačky Snímka z predstavenia Mačky.

„Keď som na jar v roku 1966 ako poslucháč 4. ročníka herectva na VŠMU vstupoval do Divadla Nová scéna zamestnaneckým vchodom (dovtedy iba diváckym), netušil som, že tento vchod do chrámu Tálie mi bude vstupnou bránou do môjho umeleckého života. Sprevádzal ma, neskôr i na klavíri, môj hlavný hlasový pedagóg nár. umelec Dr. Janko Blaho. Bol som pozvaný na predspievanie. Na vrátnici „v kukani“ sedel legendárny vrátnik Pinter Báči a v skúšobnej miestnosti v konkurznej komisii ďalšie legendy Novej scény – umelecký šéf a režisér Bedřich Kramosil, šéfdirigent Zdeňek Macháček, choreograf Boris Slovák, dramaturg Dalibor Heger, sólistka Gizka Veclová a mimo komisie Ivan Krajíček, ktorý čakal na budúceho partnera do pripravovaného amerického muzikálu Hallo, Dolly!. Dopadlo to tak, že Ivan Krajíček získal partnera a ja výnimočného kolegu a skvelého kamaráta. A odvtedy chodím do tohto divadla, ktoré je mojim druhým domovom a náplňou života, cez zamestnanecký vchod s úctou a pokorou a vďaka Bohu už 55 rokov.“

75. výročie založenia si v Divadle Nová scéna pripomenieme Galakoncertom, ktorý dramaturgicky pripravil Dávid Hartl: „Počas galakoncertu si zaspomíname na to najlepšie, na crème de la crème z existencie nášho divadla. Prostredníctvom skladieb zo zahraničných, ale aj autorských titulov ako My Fair Lady, West Side Story, Bedári, Rómeo a Júlia, Mačky, František z Assisi, Rasputin, Rebelové, Pokrvní bratia a ďalších preletíme históriou, spájaním sa a oddeľovaním umeleckých telies v našom divadle od jeho vzniku až po súčasnosť. Priblížime dôležitosť réžie, scénografie, hudby, tanca a spevu, spätých s našim divadlom, oprášime najlegendárnejšie kostýmy.“

Dopĺňa ho režisér Patrik Vyskočil: „ Na galakoncerte sa predstaví mladá generácia našich protagonistov a renomovaní, divadlu blízki hostia – Titusz Tóbisz, Alžbeta Bartošová a Martin Hudec v sprievode 25-členného orchestra pod vedením dirigenta Ľubomíra Dolného, s ktorým sme slávnostný večer pripravovali po hudobnej stránke. Zaujímavé a výpovedné budú aj videodokrútky s mnohými bývalými i súčasnými osobnosťami nášho divadla.“

Veľkolepým koncertom budú moderátorsky sprevádzať jeho autori Patrik Vyskočil a Dávid Hartl. Galakoncert sa aj pre sprísnené pandemické opatrenia bude konať trikrát – 20. novembra o 15.00 a 19.00 hod. a 21. novembra o 17.00 hod. v režime OTP.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #výročie #Divadlo Nová scéna