Pietna spomienka 13 725 bielych krížov

V sobotu 20. 11. sa od 16. 00 do 20. 00 hod. na Námestí SNP v Banskej Bystrici, z iniciatívy Bábkového divadla na Rázcestí, uskutoční pietna spomienka 13 725 bielych krížov.

, 20.11.2021 06:00
banska bystrica, bystrica, bbsk, namestie,... Foto:
Námestie SNP v Banskej Bystrici.
debata

Počas pietnej spomienky sa kriedovým sprejom vytvoria 13. 725 malých bielych krížov na dlažbu námestia ako spomienku na obete Covidu od počiatku pandémie na Slovensku. Týmto rituálom chcú organizátori obrátiť pozornosť na konečnosť ľudského života, na obrovské straty, ktoré prežíva veľa rodín a celá spoločnosť v súvislosti s pandémiou.

A to práve v čase, kedy silnejú útoky na zdravotníkov/zdra­votníčky, akceleruje sa násilie kvôli očkovaniu a vrcholné orgány štátnej moci nevenujú dostatočnú pozornosť tichému neviditeľnému zápasu o prežitie celého Slovenska.

Touto akciou nadväzujú na zahraničné pietne akcie, ktoré sa uskutočňujú v spolupráci s umelcami a združeniami po celom svete, napr. pietna akcia v marci 2021 na Staromestskom námestí v Prahe 25. 000 krížov, ktorú organizovalo združenie Milion chvilek pro demokracii.

Podobné akcie sa konali v ďalších dvadsiatich českých mestách. Na Slovensku vznikla iniciatíva Skutočné obete, ktorá sprítomňuje bolesť a smútok za obete Covidu sadením líp. V súčasnosti je na celom svete viac ako 5 miliónov obetí, čo je počet obyvateľov celého Slovenska.

K pietnej spomienke sa pripojili banskobystrické kultúrne inštitúcie Štátna Opera a Akadémia umení. Počas akcie budú členovia umeleckého súboru BDNR čítať výpovede pozostalých, lekárov/lekárok, aj osobné spovede blízkych obetí Covidu. Zaznejú árie v podaní zúčastnených umelcov a umelkýň zo Štátnej opery a Akadémie umení.

Pietna spomienka sa koná v Banskej Bystrici po prvý raz na Slovensku. Akcia je organizovaná v rámci Noci divadiel.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Banská Bystrica #noc divadiel #pietna spomienka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy