SND uvedie online obľúbeného Luskáčika

Slovenské národné divadlo ani v čase, keď je pre lockdown zatvorené, nenechá divákov bez predstavenia Luskáčik, ktoré neodmysliteľne patrí k vianočnej divadelnej tradícii.

15.12.2021 17:15
Luskáčik Foto:
Do SND môžete vstúpiť virtuálne a vidieť baletné predstavenie Luskáčik.
debata

Balet SND uvedie počas sviatkov záznam obľúbeného vianočného baletu online. Diváci si ho budú môcť pozrieť na portáli Navstevnik.online 23. decembra o 17. h a 24. a 25. decembra o 10. h.

Bez Luskáčika by snáď ani neboli Vianoce. Baletná rozprávka s hudbou P. I. Čajkovského patrí k Vianociam ako koledy či koláče. Magický príbeh plný postavičiek zo sveta snov a fantázie sa totiž odohráva na Štedrý deň.

“Luskáčik rok čo rok na mesiac a pol ovládne javiská všetkých významných baletných súborov sveta, od Ruska cez Európu, USA až po Austráliu. Tisíce divákov sledujú vianočnú rozprávku v najrôznejších choreografických a režijných spracovaniach.

Predstavuje spojenie nádherne skomponovanej symfonickej hudby s fantastickým rozprávkovým príbehom, ktorý sa odohráva pod vianočným stromčekom, čo z neho robí ideálny divadelný produkt, ktorý sa viaže k sviatočnému obdobiu,” vraví dramaturg Baletu SND Kristián Kohút.

V príbehu baletu dostane malá Mášenka na Vianoce luskáčik na orechy, ktorý vyzerá ako vojačik. Je to však zakliaty princ. V Mášenkinom sne sa Luskáčik spolu s ostatnými hračkami ocitne v boji proti myšiemu kráľovi, ktorého porazí a tým zlomí svoju kliatbu. Luskáčik a Mášenka sa do seba zaľúbia a spolu putujú rozprávkovou krajinou.

luskacik Čítajte viac Luskáčik je čarovný príbeh Vianoc

“V čase, keď Čajkovskij komponoval Luskáčika, bol jeho príbeh každému dobre známy. Aj preto sa skladateľ v balete nesústredil na vyrozprávanie celého príbehu, len si vyberal jednotlivé situácie, ktoré sa dali umelecky dobre hudobne vyjadriť.

Vďaka tomu sú jednotlivé časti stručnejšie, mení sa ich nálada a partitúra hýri orchestrálnymi farbami. Znejú v ňom nástroje, ktoré bežne v orchestri nepočujeme – basklarinet, anglický roh či čelesta,” hovorí o Čajkovského hudbe dirigent Dušan Štefánek.

V SND mal Luskáčik premiéru v roku 1928 v choreografii Achilla Viscusiho a odvtedy ho má baletný súbor v repertoári takmer nepretržite.

V súčasnosti uvádza SND Luskáčika v réžii a choreografii Jozefa Dolinského st. a Rafaela Avnikjana, ktorí vychádzali zo slávnej choreografie Vasilija Vajnonena. Ich verziu uvidia aj diváci na portáli Navstevnik.online.

“Inscenácia Jozefa Dolinského st. a Rafaela Avnikjana v SND je spojením detskej hravosti, radosti a nespútanosti v prvom dejstve a technickej náročnosti v druhom dejstve – v dokonalom spojení hudby, ktorá pre svoju melodickosť a snovosť získala prívlastok “symfónia detstva“," dodáva Eva Gajdošová, dramaturgička Baletu SND.

V hlavných úlohách sa na zázname predstavia Romina Kołodziej a Andrej Kremz v sprievode sólistov a členov Baletu SND. V Luskáčikovi účinkuje aj približne 40 detí z Tanečného konzervatória Evy Jaczovej, pre ktoré je to často prvá príležitosť stáť na veľkom javisku, aj Bratislavský chlapčenský zbor pod vedením Magdalény Rovňákovej.

Predstavenie, ktoré SND uvedie v online zázname, sprevádza orchester Opery SND pod taktovkou Petra Valentoviča.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #balet #SND #Slovenské národné divadlo #Luskáčik #Balet Slovenského národného divadla